SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

MotoGP 2015 sezonundan en unutulmaz 5 an

Kazalar, geçişler ve tartışma boyutunu bile aşan rekabetler… İşte 2015 MotoGP sezonundan en unutulmaz beş an.

1- Avustralya GP Eğer bu sezon Avustralya GP’yi kaçırdıysanız, hemen bir yerden yarışın tamamını bulun ve izleyin. Çünkü eğer bir MotoGP tutkunuysanız Avustralya GP’yi kaçırmak sizin için büyük bir eksik. Birçok geçiş, kaza ve tartışma... Aradığınız ne varsa, bu yarışta mevcuttu. Dört yarışçının birincilik için kapıştığı ve özellikle de Andrea Iannone’nin aynı anda iki şampiyonu yani Rossi ve Marquez’i geçmesiyle tarihe geçen yarışta, nihayetinde kazanan Marc Marquez olmuştu. İzleyenler için ise yarışın tek kelimelik özeti şuydu: Keyif.
2) Niki Ajo’nun kurtarma hamlesi (Assen) Hamlenin öncesinde neredeyse tüm seyirciler ve ekran başındaki izleyiciler endişeliydi. Yarışın son turunda herkes Moto3 pilotu Niki Ajo’nun yarış dışı kaldığını düşünürken, pist dışına çıkan Niki, olağanüstü bir çabayla dizlerinin üzerinde pist dışından finişe kadar geldi ve seyircilerden büyük bir alkış aldı.
3) Marc Marquez’in Austin’deki sıralama turu MotoGP’nin ABD ayağı ilk bakışta mucizevi anlar barındıracak gibi durmuyordu. Ama söz konusu Marc Marquez olunca mucize beklememek için hiçbir sebep yok. Austin’de geçerli bir tur atmak için üç dakikası kalan Márquez, uyarı ışığının yandığını gördüğü gibi pit duvarı üzerinden atladı, bir deparla pit yolunu katetti ve onun için hazırlanan ikinci motosikletine zıpladı.
4- Valentino Rossi- Marc Marquez savaşı Geldik sezonun en tartışmalı anına. Aslında Rossi-Marquez arasındaki alevlenmenin ilk kıvılcımları Assen’de başlamış; fakat asıl savaş Malezya GP’de yaşanmıştı. Malezya GP öncesinde Rossi, Marquez’in kendisini yarışlarda fazla zorladığını ve vatandaşı Lorenzo’nun şampiyon olmasını tercih edeceğini söylemişti. Bu cümleler yarışta bir eyleme dönüştü ve Rossi kendisine fazla yaklaşan Marquez’e bir tekme savurunca ceza alıp, bir anlamda şampiyonluğu kaçırdı.
5- Valentino Rossi’nin inanılmaz hızı Valentino Rossi sezonun son yarışı olan Valencia GP’ye, Malezya’da Marquez ile karıştığı olayın ardından son sırada başlamıştı. Şampiyonluğu sonuna kadar arzulayan Doktor, son sıradan başlamasına rağmen henüz yarışın ortasında dördüncü sıraya kadar gelmeyi başardı. Fakat, elinden geleni yapmasına rağmen Rossi, şampiyonluğu yarışı birinci bitiren Lorenzo’ya kaptırmaktan kurtulamadı.