SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Haklarında rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ile soruşturma başlatılan UEFA Başkanı Michel Platini ve FIFA Başkanı Sepp Blatter, FIFA Etik Kurulu Adalet Komisyonu tarafından 8 yıl futboldan men cezasına çarptırıldı.

Dünya Kupası yayın haklarının ihalesinde usulsüzlük yaptığı iddia edilen Blatter ve FIFA’dan aldığı parayı açıklayamayan Platini hakkındaki soruşturma tamamladı. Platini’nin 2011 yılında Blatter’den aldığı 2 milyon İsviçre Frank’ı nedeniyle Fransız futbol adamına ceza kesildiği açıklandı.

Komiteye karşı resmi savunma yapmayan Michel Platini’nin, basına yaptığı açıklamalarda FIFA’ya verdiği danışmanlık hizmeti nedeniyle para aldığını ve Blatter ile aralarında sözlü anlaşma olduğu şeklindeki açıklamaları, resmi belge bulunmadığı için, yeterli bulunmadı.

Foto: Reuters - Blatter bir konuşmasında böyle protesto edilmişti

Foto: Reuters – Blatter bir konuşmasında böyle protesto edilmişti

FIFA Etik Kurulu Adalet Komisyonu’nun iç yargıçları tarafından yürütülen soruşturmada sekiz saat savunma yapan Blatter de kurulu ikna edemeyince, ikiliye “Görevi kötüye kullanmak’ suçundan sekiz yıl futboldan men cezası verildi.

Verilen bu cezaların herhangi bir yolsuzluk ya da para aklama ile ilgisinin olmadığı, sadece etik nedenlerle verildiğini duyuran komite, Platini’ye 80.000, Blatter ise 50.000 İsviçre Frangı para cezası da verdi.

amkspor.com / DIŞ HABERLER

Yayınlanma Tarihi:10:40,