SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzonspor'un 3-0 kazandığı Antalyaspor mücadelesinden hemen sonra başkan Muharrem Usta teknik direktör konusuyla ilgili sorulara sürpriz bir yanıt vermiş, “Ersun Yanal ile temas halindeyiz. Görüşüyoruz, görüşeceğiz” demişti. Fanatik gazetesinde yer alan habere göre Usta, Ersun Yanal ile temas kurdu ve deneyimli hocaya geri çeviremeyeceği şartlar sundu.

O şartların en önemlileri, kurumsal yapının korunacağı, hem ekonomik hem psikolojik açıdan rahat bir çalışma ortamının sağlanacağı şeklindeydi. Ayrıca Muharrem Usta'nın yeni teknik direktörü olarak düşündüğü Ersun Yanal'a kendi yönetiminin görev süresini kapsayan, 3 yıllık bir sözleşme teklif etmesi de bordo-mavililer'in 1 numaralı hoca adayının iknasında rol oynadı.

ŞAMPİYONLUK İÇİN

Yakından tanıdığı bir futbolcu topluluğu ile çalışacak olan Ersun Yanal'a, özellikle şampiyonluk sözü verilen gelecek sezon için ciddi bir transfer bütçesinin de garantisi sunuldu. Tüm bu tabloyu düşünmek için kısa bir süre talep eden Yanal'ın gelecek hafta ortasında başkana yanıtını vereceği belirtildi. Ancak yönetime ve Yanal'a yakın kaynaklar, Trabzonspor'un ikinci yarı hazırlıklarına Ersun Yanal ile gideceği yönünde hemfikir.

Muharrem Usta, daha önce Ersun Yanal ile çalışan başkanlardan da referans istedi. Daha önce Ersun Yanal ile çalışan Sadri Şener, Nuri Albayrak ve İbrahim Hacıosmanoğlu ile görüşen Usta'nın önemli ölçüde olumlu geri dönüşler aldığı ve bunun kararında rol oynadığı bildirildi. Eski başkanların en önemli ortak fikri ise, “Eğer rahat bir çalışma ortamı yaratılır ve işine konsantre olması sağlanırsa mutlaka başarılı olur” şeklindeydi.

İDEAL KADROSU BELLİ

Yanal, geçtiğimiz sezon görev yaptığı Trabzonspor'da sakatlık ve cezalar sebebiyle zaman zaman kadro kurmakta bile zorluk çekti.

Ancak deneyimli hocanın vazgeçmediği oyuncular aşağı yukarı belli. Bordo-Mavililer'in 1 numaralı teknik direktör adayı, forvette genellikle Cardozo'yu kullandı, Özer, Yusuf, Ekici, Erkan, Aykut ve Salih gibi yerli isimlerden de pek vazgeçmedi. Çift forvetli sistemi kullanmak istese de Yatabare ve Waris'in formsuzluğu sebebiyle genellikle bunu başaramadı.