SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Demirkol, Ntvspor’daki Spor Servisi programında gündemi değerlendirdi. Fenerbahçe’nin güzel futbol sergilemediğini ama iyi oyun oynadığını belirten Demirkol, Galatasaray’da ise futbolun Hamzaoğlu dönemine göre geriye gittiğini söyledi.

Demirkol’un değerlendirmeleri şu şekilde:

“Kaleye yaklaştırmıyorlar”

Fenerbahçe bize güzel oyun izletmiyor ama iyi oynuyor. Pozisyon vermiyor. kalesine yaklaştırmıyor. 4 defans kale kuruyor. Ötekiler organizasyon arıyorlar. İki bek savunmaya döndü mü, duvar örüyor ileriye çıktı mı, orta sahalar savunmaya takviye yapıyor. Bunlar hiç de fena fikirler değil. Kötü bir mantık değil. Kjaer ve Alves özellikle rakip ecza sahasına yerleşiyor. Alves en çok orta sahada faul yapıyor. Kjaer en çok orta sahada top kapıyor. Soru ne? Acaba Josef ve Topal ikilisinden herhangi birini hem hücum hem savunma yapan biriyle değiştirebilir mi? Ben değiştirmeleri gerektiğini düşünüyorum ama Ozan Tufan da kabul edelim ki, ‘Ben bu formayı alırım’ oyununu oynamıyor.

“Pereira iki oyun tarzını da beğeniyor”

Pereira salt savunma oynarken de takımın futbolunu beğeniyordu. Bu oyunu da beğeniyor. Değiştirmez dediğimiz taktiği de değiştirdi. Ancak iyi oyun, güzel oyuna dönebilir.

“Aslında Alves ve Uğur aynı takımda…”

Türkiye’de sert futbol oynanıyor. Oynansın da… Ama bunun şekli de önemli. İngiltere’de de sert futbol oynanıyor. Nani oradan geldi. Bizde ve Avrupa’da kaleciye dokunduğun anda faul çalarlar. Saçma sapan bir kural bu. İngiltere’de öyle değil… Direkt kalecinin hedef alınması lazım orada. Hakem ona bakıyor. Türkiye’ye gelen çoğu futbolcu aynı şeyden şikayet ediyor. Sneijder de söyledi bunları, alıştı. Melo burada sert faulleri yapabiliyordu. Şimdi İtalya’da kırmızı kart görüyor. Bizde rakibi tekmeyle durdurmak diye meşru bir durum var. Alex, Sneijder, Drogba hepsi şikayet etti. Sergen de, Tümer de ederdi. Bu yüzden Nani’nin açıklamalarını haklı görebiliriz. Fenerbahçe futbolcu söyledi mi Galatasaray ve Beşiktaşlılar itiraz ediyor ama Sneijder de dün yerden kalkamadı. Ancak bunu herkes uyguluyor. Fenerbahçe ligin en çok faul yapan takımlarından biri… Bizim bunu düzeltmemiz lazım. Aslında Uğur ve Alves aynı takımda…

“Dostluk başka iş başka”

Dakika 80… Van Persie oynuna giriyor. Geçen sene olsa ‘Bizi bu Emenike’yle niye uğraştırıyorsun?’ denirdi. Onun yedek kalması gerçekten ilginç bir durum. Fernandao çıkarken, Van Persie’yle el sıkışmadı. Çok iyi arkadaşlarmış. Dostluk başka iş başka. Mesela Fernandao geçen hafta yürüyerek çıktı, bu hafta koşarak… Aslında tam tersi olmalıydı. Fernandao açısından bakalım, takımında en çok şut atan sensin. Ama başka bir oyuncu adı Van Persie diye oyuna giriyor.

“Diego’nun pozisyonu penaltı”

Arkadan itme var mı? Var. O zaman bitti. Biz çok tartışıyoruz. Kafa bulandırıp saçma sapan kararlar veriyoruz. İhlal ceza alanı içindeyse penaltıdır. Bunun ağır olanı, yavaş olanı, az olanı yoktur. Arkadan itiyorsa bitti. Gökhan çekilmesi de aynı…

“Türk futbolunun örneği bu mudur?”

Fenerbahçe’nin oyununu eleştirilebilir. Haklıdır. Peki 38 yıldır başkan olan bir duayen, ‘Birçok teknik direktörü cebimden çıkarırım’ der mi? Toplam 53 teknik direktör değiştirmiş. Gençlerbirliği kaçıncı? On altıncı… Kaleye bile gidemiyor. İlhan Cavcav, 38 yıldır başkan saygıyı hak ediyor. Başkanlıkta istikrar teknik direktörlükte kıyım… Geçen sezon Balıkesirspor maçından önce ‘Takımı ben çıkaracağım’ dedi. Çıkarmadı ama bunu açık açık söyledi. Türk futbolunun örneği bu mudur? Bizzat İlhan Cavcav’ın kurduğu altyapı sistemi mükemmel Gençlerbirliği’nin ama iki Türk futbolcu var kadroda… 3. ligin kapısından getirdi kulübü bu noktaya… Ama kurumları korumak için kişilerin ne zaman çekileceğini bilmesi gerekir. Futbolcu kaynıyor kulüp, sadece iki yerli oyuncuyla çıkıyorlar sahaya…

“Hamza hocanın hakkını vermemiz lazım oyun geriye gidiyor”

Umut’un son dakika kaçırdığı gole kadar kaçan gol yok. Hepsini attılar. Bu müthiş bir yüzde… Ama iyi oyun mu? Hayır. Bruno’nun 3 tane, Rodallega’nın 2 tane net pozisyonu var. Lukac’ın performansını da tartışabiliriz ama hata olur, oyun bu. Galatasaray yine de çok rahat pozisyon veriyor. Çok zorunlu değilsen, sakatlık yoksa savunmadan oyuncu değiştirilmez. Mustafa hoca gibi bir futbol alimi maç 3-1’ken savunmadan iki oyuncu değiştirdi. Bir sağ bek gitti, oyun gitti. Bruno atsa, maç da gidecek. Kazandılar ama Hamza hocanın hakkını vermemiz lazım, oyun geriye gidiyor.

Yayınlanma Tarihi:16:13,