SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Yaş 70 iş bitmemiş”

İskandinav oryantiring(koşarak harita ve pusula yardımıyla yön bulma) sporcuları 'yaş 70 iş bitmiş' demeden ilerlemiş yaşlarına aldırmadan ülke ülke dolaşıyor.

Güncellenme: 13:50, 20/12/2015
“Yaş 70 iş bitmemiş”

Oryantiring sporunda dünyada önce olan İsveç, Finlandiyalı, Danimarkalı ve Norveç’te koşarak yön bulma sporunu 6’dan 87 yaş arasına kadar herkes yapıyor. Kış ayında Antalya bölgesinin ılıman yapısı ve doğal parkurunu beğenen yaşlı İskandinav koşarak yön bulma sporunu yapmak için Manavgat’a geliyor.

Manavgat’ın Titreyengöl, Sorgun, Side, Selge ve Seleukeia ve Oymapınar parkurlarında yıllık 25 bin İskandinav yaş 70 iş bitmiş demeden harita ve pusula yardımı ile koşarak yönlerini arıyor.

Finlandiya Helsingin Suunnistajat Oryantiring Spor Kulübü’ne üye yaşı 70 ile 87 arası 870 üyesi bulunuyor. İleri yaş grubu sporcular ülke ülke dolaşarak aktif spor yapıyor. İleri yaş grubuna sahip 74 ile 84 yaş grupları arasında yer alan Helsingin Suunistajat Oryantiring Kulübü sporcularından Irma Liljeström, Venla Heikkila, Mikael Saronen, Susanne Anderson, Anne Pelto ve 84 yaşındaki Anna Maria Lainna 50 yılı aşkındır koşarak yönlerini aradıklarını belirtiyor.

Foto: Cihan - İskandinav ülkelerinde her yaştan insan oryantiring yapıyor

Foto: Cihan – İskandinav ülkelerinde her yaştan insan oryantiring yapıyor

Finlandiyalı 84 yalındaki sporcu Anna Maria Lainna, “62 yıldır oryantiring sporu yapıyorum. Bugüne kadar 69 ülke dolaştım. Üç yıldır kış ayında bu sporu yapmak için arkadaşlarımla birlikte Manavgat’a geliyoruz. Burası kışın çık güzel. Güneşli havada oryantiring sporunu yapmak çok güzel. Formda kalmak için günde 2 saat düzen İskandinav yürüyüşü sporu yapıyorum. ” diye konuştu.

75 yaşındaki Finlandiyalı sporcu Aki Saranen de 56 yıldır oryantiring sporu yaptığını söyledi. Oryantiring sporunun İskandinav ülkelerinde yaygın bir spor olduğuna dikkat çeken Saranen, “Bu sporu 8 yaşındaki torunum, oğlum, kızım ve eşimle birlikte yapıyoruz. Benim için oryantiring sporu bir yaşam biçimim. Bugüne kadar oryantiring yapmak için 76 ülkede bu sporu yaptım. Antalya doğal parkur zenginliği kışın bizi bu sporu yapmaya Türkiye’ye getiriyor. Bu sporu yaparak güne dinç ve zinde olarak başlıyorum.” ifadesinde bulundu.

Foto: Cihan - İskandinav ülkeleri oryantiring sporundaki başarıları ile dikkat çekiyorlar

Foto: Cihan – İskandinav ülkeleri oryantiring sporundaki başarıları ile dikkat çekiyorlar

Manavgat Titreyengöl-Sorgun Turizm Yatırımcılar Birliği(TİSOYAB) Başkanı Hüseyin Aydoğan, İskandinav ülkelerinde 900 bin lisanslı oryantiring sporcusu bulunduğunu bu potansiyelin isen yeteri kadar değerlendirilemediğini söyledi.

Tanıtımlarla hedeflerinin kış ayında 100 bin oryantiring sporcusunu Manavgat’a çekmek istediklerini ifade eden Aydoğan, “Dünyanın en güzel oryantiring parkur alanları bölgemizde olmasına karşı bugüne kadar istediğimiz ölçüde sporcu getiremedik. Yıllık 900 bin İskandinav sporcusu kışın spor antremanı yapmak için 10 ülkede kampa gidiyor. Bize gelen ise çok düşük seviyede. Norveçliler, İsveçliler ve Finlandiyalılar bölgemizi görünce biz buraya niye gelmedik diye iç geçiriyorlar. İskandinav ileri yaş grubu sporcuları bizdeki gibi ‘bizden yaş geçmiş, ben unumu eledim, eleğimi astım’ demiyor. Son nefesime kadar spor yapayım diyor. Onun için bölgemiz yaşlı İskandinav sporcular için çok cazip.” değerlendirmesinde bulundu.