SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tatsız tuzsuz kupa

18 Aralık 2015

TÜRKİYE Kupası organizasyonu uzun süredir izleyenlere keyif vermiyor. Gelişmiş Avrupa ülkelerindeki gibi heyecan ve coşku yok. Taraftarlar bu maçları angarya görüyor, yarı final ve final öncesi birçok taraftar skorlarla bile ilgilenmiyor. Takımlar için de antrenman maçı havasında geçiyor.

Dün geceki maçta da durum aynıydı. İki takım futbolcularında da istek, hırs, mücadele anlamında lig maçı havasından çok uzakta bir müsabaka izledik. Teknik heyetler yedek ağırlıklı kadrolarını sahaya sürdü. Futbolcular, sakatlanmamak adına kendilerini fazla sıkmadı. Hal böyle olunca bu maç da tatsız tuzsuzdu. Galatasaray, daha baskılı ve istekli bir görüntüdeydi ancak bilindik temposundan çok uzaktı. Galatasaray adına 90 dakikanın en pozitif olayı 2. golün hazırlanışıydı. Yasin'in ortası, Umut'un bırakması, Bilal'in bitiriciliği tüm takıma ders olmalı. Galatasaray, bu hücum organizasyonlarını her maça taşımalı. Çünkü bu kalite bu takımda var.

Akhisar Belediye de motivasyon kaybıyla çıktığı bu maçta futbol adına iyi örnekler veremedi. Hafta sonu lig maçında cezası nedeniyle oynamayacak olan Douglao, şimdiden kafa iznine çıkmış olacak ki, hakem faul düdüğü çalmış gibi hareket edince golü kalesinde gördü. Bir amatör takım savunmasının yapmayacağı büyüklükte bir hataydı bu. İkinci yarının başında farkı 1'e indirdiler ama maçı kazanmak adına fazla varlık gösteremediler.

Hakem Abdülkadir Bitigen faul ve fena hareket değerlendirmelerinde yorum hataları yaptı. Bazı faulleri vermedi. Bu yorum hataları da skora etki etti. Galatasaray'ın ilk golü öncesi sarı-kırmızılı ekip lehine faul düdüğü çalması gerekirdi. Bunu Akhisarlılar bile bekledi ama Bitigen oyunu devam ettirdi. Bitigen'in hakemliğinin gelişmesi için maç tecrübesine ihtiyacı var.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek