SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rusya’dan Fenerbahçe mesajı!

Rusya Spor Bakanı Vitaly Mutko, Avrupa Ligi'nde Türkiye ve Rusya takımlarının eşleşmesine karışmayan UEFA'nın, bu konuda kendilerine sunduğu gerekçeleri açıkladı. Mutko bu açıklama ile konuyu UEFA'ya taşıdıklarını da ilk kez ifade etmiş oldu.

Güncellenme: 13:09, 18/12/2015
Rusya’dan Fenerbahçe mesajı!

Rusya’nın son günlerde en çok tartıştığı konu açıklığa kavuştu. Fenerbahçe­-Lokomotiv Moskova eşleşmesinin ardından neden bir Türk takımı ile Rus ekibinin eşleşmesine izin verildiği sorgulanmıştı. Ukrayna ve Rusya’nın temsilcilerinin birbirleriyle karşılaşmalarına izin vermeyen UEFA’nın, niçin yine aralarında gerginlik bulunan iki ülke Türkiye ile Rusya için bu yönde bir uygulamaya gitmemesi soru işareti yaratmıştı.

Aynı zamanda Rusya Futbol Federasyonu Başkanı da olan Spor Bakanı Mutko bu konuya açıklık getirdi, UEFA ile görüşüldüğü itirafında bulunarak şunları söyledi:

‘Barışı düşünerek hareket ettiler’

“Bu konu tartışıldı. Ancak UEFA’nın konuyla ilgili tavrı netti. Bu konuda bir engelleme olmayacağını ortaya koydular. Türkiye ile kötüleşen politik, sosyal ve ekonomik ilişkiler vardı. Ancak diplomatik ilişkiler kesilmemişti. Dolayısıyla UEFA’ya göre varolan durum bir engel teşkil etmiyordu. Daha da ötesi onların bakış açılarına göre tam tersine spor, sorunu barış içinde çözmek adına arabuluculuk işlevi görebilirdi. Bu yüzden Türk­Rus takımlarını ayırmayı reddettiler. Bunun üzerine yapabileceğimiz bir şey yoktu”.

Fenerbahçe maçı mesajı

UEFA’nın bu kararına karşın son dönemdeki gelişmelerin kendileri açısından olumlu göründüğünü söyleyen Mutko, Fenerbahçe­ Lokomotiv Moskova eşleşmesini bu açıdan değerlendirdi, “Son olarak futsal takımımız Türkiye’ye gitti ve geri döndü. Tüm güvenlik gereklilikleri karşılandı ve hiç bir sorun çıkmadı. Lokomotiv Moskova için de aynısının olacağını umut ediyorum” diye konuştu.

Stat inşaatları kararı

Rus bakan 2018 Dünya Kupası’nın oynanacağı statların inşaatlarını yürüten Türk firmalarının durumu ile ilgili de bir karar aldıklarını duyurdu. Vitaly Mutko şunları söyledi:

“Rus hükümetiyle bu konuda daha önce kontrat imzalamış olan Türk inşaatçıları, anlaşmanın sonuna dek işlerini devam ettirecekler. Ancak ilerde Türk firmalarından yeni bir müteahhit getirmek isterseniz o zaman hükümetten izin almanız gerekecek.”

 Milliyet

Yayınlanma Tarihi:11:46,