SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Büyük spor organizasyonlarına ev sahipliği yapan Azerbaycan, Formula 1(F1) yarışları için hazırlıkları tüm hızıyla sürdürüyor. Gelecek yıl 17-19 Haziran tarihleri arasında başkent Bakü’de düzenlenecek F1 Avrupa Grand Prix’i’nin otomobil severlere heyecan dolu anlar yaşatması için ülkede ilgili kurumlar çalışmalarını başlattı.

Yarışmaya 6 ay kalması ile ilgili Spor Bakanı Azad Rahimov, basın açıklaması yaptı. Rahimov açıklamasında, ilk kez Azerbaycan’da Formula 1 Avrupa Grand Prix yarışmasının düzenleneceğini ve bunun için çok sevinçli olduklarını bildirdi.

Rahimov, dünyada ilk kez Formula 1 şehir içi yarışmasında arabaların 2 kilometre mesafede 340 kilometre hız yapa bileceğini söyledi. Yarışmaya 30 bine yakın biletin satılacağı ve ilk satışların yarından itibaren başlayacağı, bilet fiyatlarının 19 manat (55 TL civarında) olacağı da bildirildi.

Bakan Rahimov, yarışmayla ilgili anket sorgular geçirdiklerini, sorgularda özellikle gençlerin büyük ilgi gösterdiklerini söyledi. Gelecek yıl dünyada Formula 1 Avrupa Grand Prix’le ilgili 21 farklı yarışma düzenleneceğini bildiren Rahimov, bu yarışmaların dördünün şehirde yapılacağını, bu şehirlerden birinin Bakü olması kendilerini gururlandırdıklarını vurguladı.

Yarışma başkent Bakü’nün farklı caddelerinden geçmekle pistin toplam uzunluğu 6 kilometre olacağına vurgu yapan Bakan, yarışmada Bakü’nün tanıtılması için de geniş imkanın olacağını söyledi.