SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Sportif Direktörü Barbaros Akkaş, 2017 FIBA Avrupa Şampiyonası’nın grup ve final turunun Türkiye’de oynanması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Akkaş, ‘Bu organizasyonları buraya almak bu kadar da kolay değil. Sadece ödenen para veya verilen garantilerle alınan bir organizasyon değil” dedi. ’12 Dev Adam’ın hedeflerini anlatan Akkaş, Avrupa şampiyonu olmak istediklerini söyledi.

Barbaros Akkaş, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

”Hakikaten çok zor ve büyük bir organizasyon. Son 15 yıla baktığımız zaman kadın ve erkek milli takımlarında hem Avrupa hem de dünya şampiyonluklarında ev sahipliği yaptık. Şimdi 2’nci tura dönmeye başladık diyebiliriz. 2017 yılında Erkekler Avrupa Şampiyonası’nın ev sahibi olduk. Bir grup bir de final maçlarını oynayacağımız seriyi ülkemize aldık. Başta Başkanımız Harun Erdenay olmak üzere, bu işte önemli emeği olan CEO’muz Hidayet Türkoğlu’na teşekkür etmek istiyorum. Bu tür organizasyonun Türkiye’ye verilmesinde gerekse FIBA nezdinde bu kadar güçlü olmamızda rol oynayan şimdiki Onursal Başkanımız, FIBA Başkanı Turgay Demirel’e teşekkür etmek istiyorum. Bu organizasyonları buraya almak bu kadar da kolay değil. Sadece ödenen para veya verilen garantilerle alınan bir organizasyon değil bu. 2001 ve 2010 Avrupa Şampiyonası’nda ben sahadaydım ve ülkemizin yaşadığı gerek tribünlerde gerekse de ekranları başında yansıttıkları sevinçler ile çok büyük başarılar kazandık.”

Foto: DHA - Barbaros Akkaş şampiyonluk istiyor

Foto: DHA – Barbaros Akkaş şampiyonluk bekliyor

”12 DEV ADAM’IN HEDEFİ ŞAMPİYONLUK”

12 Dev Adam’ın hedefinin 2017 Avrupa Şampiyonası’nda final oynayıp şampiyon olmak olduğunu ifade eden Barbaros Akkaş, ”Kolay bir şey değil, çok zor bir şey. Özellikle Avrupa şampiyonalarına baktığımızda dünya şampiyonlukları ve olimpiyatlarda basketbol için bunu söylüyorum; katılan ülke bazında ve statü olarak oynanan maçlara baktığımızda çok daha zor. Ama 12 Dev Adam’ın bugüne kadar kazandığı başarıların hepsini hep evinde kazandı, seyircisi ile bütünleşti. 80 milyona bayram havası yaşatabilmek adına herkesi yine salonlarda ve ekranları başında toplamak adına bu desteği hep birlikte hissetmemiz adına ben bu koyduğumuz hedefte çok başarılı olacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

”HİDAYET TÜRKOĞLU’NUN KATILMASI BİZİM İÇİN AVANTAJ”

15 yıllık NBA kariyerine son veren ve TBF’de Sportif Direktörlük, Liglerden ve Sponsorluklardan Sorumlu CEO olarak görev alan Hidayet Türkoğlu’nun bir avantaj olduğunu aktaran Akkaş, ”Bütün bu organizasyonların alınması sonrasında bizim işimizi yapabilmek adına hazırladığımız plan, program, taslakları gerek başkana sunduğumuza ve yıllarca milli takımlarda oynamış Hidayet Bey’in bize katılması bizim açımızdan bir avantaj. Çünkü aynı dilden konuşuyoruz hepimiz. Bizim hazırlayıp sunduğumuz programlarla ilgili her zaman bunları onayladılar ve arkamızda durdular. Kendi tecrübelerini bu işin içine dahil ettiler. Dolayısıyla basketbol camiası içine baktığımızda bu organizasyonların Türkiye’ye alınmasında bize her konuda destek veren Turgay Bey, şimdi de Harun Bey. Sonrasında bütün bu oyuncuların yetişmesi, bu organizasyonların yetişmesi ve ülkemizde yapıldığında bize destek olan, oyuncuların milli takımlara gelene kadar hazır hale getirilmesinde kulüplerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

”OLİMPİYATLARA GİDEN İLK FEDERASYON OLMAK İSTİYORUZ”

Olimpiyat elemelerinde erkeklerde ev sahipliğini alabilirsek olimpiyatlara giden ilk federasyon olacağız diyen Akkaş, ”15-16 yıldır bütün bu plan projenin içinde yer almak ve bunları yaşamak bizim için çok eşsiz bir anı. İnşallah önümüzdeki yıllarda da bu yaşadığımız finalleri hedeflediğimiz şampiyonluklarla yer değiştiririz ve çıtayı daha yükseğe koyup şampiyonlukla tamamlarız” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:10:52,