SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2014 yılında Bulgaristan’nın Samokov kentinde düzenlenen Avrupa Kros Şampiyonası’nda ilk kez takım halinde şampiyonluğa ulaşan Türkiye Atletizm Milli Takımı, bu yıl Fransa’nın Toulon kentinde yapılan yarışta yine şampiyon oldu.

Geçen yılın Avrupa kros ikincisi atletimiz Ali Kaya, Fransa’da kürsünün zirvesine çıktı. 10 kilometrelik elit erkekler yarışında Ali Kaya, Avrupa şampiyonluğuna uzandı ve Ay-Yıldızlı ekibe altın madalya kazandırdı. Kentin hipodromunda yapılan kros parkurunda rakiplerini kolayca ekarte eden Kaya, finişe İspanyol rakibi Alemayehu Bezabeh’in önünde ulaştı. Daha önce bu şampiyonayı iki kez kazanan Bezabeh, iki tur kala Ali’nin önüne geçse de, karşılık veren milli sporcumuz yarışı rahatlıkla galip bitirdi.

Parkuru 29 dakika 20 saniyede Bezabeh’in 11 saniye önünde bitiren Ali Kaya madalyalarına bir yenisini daha eklemiş oldu. Ali Kaya, böylece 2013’te gençlerde kazandığı Avrupa Kros zaferini bir kez de büyüklerde elde etti. Kaya, geçtiğimiz yıl Polat Kemboi Arıkan’ın arkasında ikinci sırayı elde etmişti.

Foto: DHA - Ali Kaya, Fransa'da kürsünün zirvesine çıktı

Foto: DHA – Ali Kaya Fransa’da kürsünün zirvesine çıktı

POLAT KEMBOİ ARIKAN FİNİŞE ULAŞAMADI

Erkekler yarışında uzun süre üçüncü sırada yarışı götüren atletimiz Polat Kemboi Arıkan ise finişe ulaşamadı. Yarışı terk eden Arıkan’ın finiş görememesi, Türkiye’nin takımdaki muhtemel bronz madalyasını da düşürdü. Türkiye, takım sıralamasını 154 puanla dokuzuncu olarak noktaladı.

Elit erkeklerde milli sporcularımız şu sonuçlarla yarışı noktaladı:

1. Ali Kaya

29. Ramazan Özdemir

57. Hasan Pak

67. Sabahattin Yıldırımcı

68. Mehmet Çağlayan

Polat Kemboi Arıkan (bitiremedi)

Foto: DHA - Türkiye şampiyonluğu bırakmadı

Foto: DHA – Türkiye şampiyonluğu bırakmadı

ESMA 12. OLDU

Kadınlarda ise milli takımımızın tek temsilcisi olan Esma Aydemir başarılı bir yarış çıkararak 12’inciliği aldı. Hollanda’nın ünlü atleti Sifan Hassan’ın kazandığı yarışta ilk iki turu zirvede geçen Esma, sonrasında gelen ataklarla gerilere düştü. Aydemir, son turda temposunu artırarak beş rakibini geride bıraktı ve 12’inci olarak yarışı tamamladı.

Türkiye, elit kadınlarda tek sporcuyla yarışa katıldığı için takım disiplinine girmedi.

DÖRT TÜRK AVRUPA TAKIMINDA

Öte yandan 9 Ocak’ta İskoçya’nın Edinburg kentinde yapılacak olan Uluslararası Kros Yarışmaları için Avrupa takımı da Fransa’da belirlendi. Avrupa karmasına seçilen atletler arasında Türkiye’den dört isim yer aldı. Büyükler şampiyonu Ali Kaya ile birlikte Esma Aydemir, gençlerde ise Semra Karaslan ile Büşra Nur Koku, İskoçya’daki yarışmada kıta takımında boy gösterecekler.