SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rusya’dan şaşırtan Fenerbahçe yorumu

Rusya Spor Bakanı Vitaliy Mutko ve Premier Lig Başkanı Sergey Pryadkin, Fenerbahçe eşleşmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İki isim de 'güvenlik' konusu üzerinde durdu.

Güncellenme: 16:15, 14/12/2015
Rusya’dan şaşırtan Fenerbahçe yorumu

Fenerbahçe’nin UEFA Avrupa Ligi’nde Lokomotiv Moskova ile eşleşmesinin ardından Türkiye – Rusya krizi yeniden gündeme geldi. Rusya Spor Bakanı Vitaliy Mutko ve Premier Lig Başkanı Sergey Pryadkin, güvenlik ile ilgili endişelerini ön planda tutan açıklamalarda bulundular.

Rus basınına konuşan Bakan Mutko, “Türkiye – Rusya ilişkileri bitmiş değil. Eğer bizim seçme hakkımız olsaydı maça gitmeyebilirdik. Ama tarih belirlenmiş. Bunu sakin bir şekilde karşılamalıyız. Eğer organizatör güvenlik konusunda garanti veriyorsa, maça gitmeliyiz” dedi.

FENERBAHÇE VE GALATASARAY’IN RAKİPLERİ BELLİ OLDU

Türkiye – Rusya krizine ilginç benzetme yapan Mutko, “Arkadaşınız sizi incittiyse, ona gitmezsiniz. Biz bu düşünceden yola çıkıyoruz” diye konuştu. Mutko, “Daha önce söyledim, voleybolcular Türkiye'ye gitmek istemedi ve hükmen mağlup oldu. Mini futbolcular gitti ve bir üst tura çıktı ama gitmeyebilirdiler. Eminim ki Lokomotiv Moskova ve taraftarlarına güvenlik konusunda garanti verilecektir” şeklinde konuştu.

PRYADKIN DE BENZER BİR AÇIKLAMADA BULUNDU

Rusya Premier Ligi Başkanı Sergey Pryadkin, de Lokomotif Moskova ile Fenerbahçe’nin eşleşmesi ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “UEFA, Rus ve Türk takımlarını ayırmadıysa demek ki güvenlik konusunda sorumluluğu üstleniyor ve bu güvenliği sağlayacaktır” dedi.

Son olarak Paris’teki Euro2016 gruplarının kura çekiminde Rusya ile Türkiye temsilcilerinin bir araya geldiğini ve iki ülke arasında yaşanan siyasi gerginliğin iki tarafı da üzdüğünü dile getiren Pryadkin; “Heyetimiz Euro2016 kura çekimlerine katıldı ve Türklerin reaksiyonunu gördü. Onlar bu olayın yaşanmasından ve Türk hükumetinin bu tür kararlar almasından dolayı üzüntü duyuyorlar” şeklinde konuştu.

Yayınlanma Tarihi:16:11,