SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Artılar eksiler

14 Aralık 2015

Fenerbahçe, Vitor Pereira ile bazı olumlu özellikler kazandı. Takımın mücadele gücü yüksek. İkili mücadelelerde ve hava toplarında başarı sağlıyorlar. Bu yüzden rakipler gelmekte zorlanıyor. Buraya kadar güzel. Fenerbahçe orta sıralar için mücadele eden bir Anadolu takımı olsa bu oyun yeterli olacaktı.Fakat rakiplerin de aynı anlayışta oynaması sarı-lacivertlilerin işini zorlaştırıyor.

Defalarca yazdığımız gibi mevcut hücum düzeninde sıkıntı var. Diego'nın üzerine yüklenen ağır yükten bahsetmiştik. Portekizli teknik adam bu sefer Diego'yu kesti, aynı görevi Ozan'a verdi. Bütün hücum organizasyonlarını yönetmek, tek bir oyuncunun işi olamaz. Artık belli ki, Pereira'nın bu konudaki düşüncesi değişmeyecek. Diego'yu alırken Ozan'ı çıkarmasından belli.

Kâğıt üstünde Pereira sağlamcı gözükse de aslında bu oyun planı daha çok risk barındırıyor. 90 dakika aynı tempoda oynayacaksanız sorun yok. İkinci yarı ile birlikte Fenerbahçe orta sahası yorulunca Başakşehir takımı çok daha fazla ileri çıkmaya başladı. İyice ceza sahası içinde çoğalmaya başlamışlardı ki, Badji'nin kırmızı kartı geldi.

Bu dakikadan sonra taraftar Fenerbahçe'nin artık beklenen baskıyı kurmasını istese de Markovic'in içeri kat ettiği 2 pozisyon dışında rakip kalede etkili olamadı. Ta ki, günün suskun isimlerinden Nani'nin bireysel yeteneklerini kullanıp attığı gole kadar.

Sarı-lacivertliler bu sezon 7. kez 1-0'lık skorla kazandı. Hâlâ şampiyonluk yarışının içinde kalmaya devam ediyorlar ama fiziksel yorgunluğun arttığı dönemlerde aynı başarıyı sürdürmek kolay olmayacak.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek