SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzonspor yönetiminden takıma güvenoyu

Trabzonspor yönetimi, Çaykur Rizespor karşısında alınan 3-0'lık yenilgiye rağmen takımının ortaya koyduğu futbolun gelecek için umut verdiğini açıkladı.

Güncellenme: 15:16, 13/12/2015
Trabzonspor yönetiminden takıma güvenoyu

Muharrem Usta başkanlığındaki yönetim kurulu, mazbata aldıktan sonra ilk resmi maçlarından yenilgiyle ayrılmanın üzüntüsünü yaşadı. Bordo mavili yönetim, yaptığı açıklamada istekli oyunları nedeniyle futbolcuları övdrü, hakemi Ali Palabıyık’ da eleştiriler yöneltti. Trabzonspor’un açıklaması şöyle:

“Çaykur Rizespor müsabakasında aldığılmız sonuç, camiamızı ve bizleri derinden üzmüştür. Bununla birlikte sporcularımızın ve teknik heyetimizin maç boyu göstermiş oldukları yüksek derecedeki gayret ve istekli oyun anlayışı da bir o kadar gelecek adına bizlere umut vermiştir. Bu maç aynı zamanda eksiklerimizi görme açısından da bize önemli ipuçları vermiştir. Sporda her ihtimalin olduğu; yenmek kadar yenilmenin de erdemle karşılanması gerektiğine inanıyoruz.”

HAKEME ELEŞTİRİ

Bordo mavili yönetimin açıklamasında hakem hatalarına değinilirken şu ifadeler kullanıldı:

“Maç içerisinde gerek verilen gerekse verilmeyen penaltılar konusu sadece Trabzonspor’lular olarak bizleri değil tüm spor kamuoyunu mutsuz etmiş, adil vicdanlarda ciddi eleştiriler almıştır. Özellikle uluslararası düzeyde değerlendirilen bir hakemin böyle hatalar içinde olması dikkat çekicidir. Rastlantısal hatalar futbolun kaçınılmaz gerçeğidir, tehlikeli olan bunların tekrar eden şekilde sistematik hal almasıdır. Yeni yönetim kurulu olarak Trabzonspor’umuzun gelecek planlamasını yaparken bugününü göz ardı etmemiz mümkün değildir. Türkiye Futbol Federasyonu’nun ve ilgili kurullarının dün akşamki maçtaki yönetim hatalarını gözden geçireceğine ve gerekli önlemleri alacağına inanıyoruz. Hakemlerimizin daha özgüvenli ve adil maç yönetmeleri önündeki kültürel, sosyal ve bilgi engellerin bilimsel olarak gözden geçirilmesi ve ilgili gelişim programlarının hayata geçirilmesi sporumuzun gelişimi ve keyfi açısından çok önemli bir gereksinim olarak görünmektedir. Trabzonspor Yönetim Kurulu olarak bu konuda üzerimize düşecek her türlü göreve hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.”

Açıklamanın son bölümünde, “Çaykur Rizespor’a gösterdikleri misafirperverlik ve sportmence davranışlar için teşekkür ediyor bundan sonraki maçlarında başarılar diliyoruz” ifadesi kullanıldı.

BAŞKAN USTA: “TAKIMIN ÖZGÜVENE İHTİYACI VAR”

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta ise 3-0’lık mağlubiyetin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Belli ki takımın çok eksikleri var. Teknik ekip bu duruma bakacak ve ona göre bir eğerlendirme yapacak. Görünüyor ki herhalde futbolcuların özgüvenleri yok. Bu sürecin iyi değerlendirilmesi ve ona göre kararlar alınması gerekiyor. Bu değerlendirme sürecinin ardından ise Trabzonspor yeni bir yolculuğa çıkacak.”