SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Turgay Demirel: “Tekrardan tarih yazmak istiyoruz”

FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, 2017 yılında Türkiye'de düzenlenecek Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda tarih yazmak istediklerini söyledi.

Güncellenme: 15:12, 12/12/2015
Turgay Demirel: “Tekrardan tarih yazmak istiyoruz”

FIBA Avrupa Yönetim Kurulu'nun Münih'te gerçekleştirmiş olduğu toplantı sonrasında 2017 FIBA Avrupa Şampiyonası'nın grup ve final turunun Türkiye'de oynanmasına karar verildi. Karar sonrası bir açıklama yapan FIBA Avrupa Başkanı ve TBF Onursal Başkanı Turgay Demirel, büyük bir sevinç yaşadığını söyledi.

FIBA Avrupa Başkanı ve TBF Onursal Başkanı Turgay Demirel, alınan karar sonrasında yaptığı açıklamada, “Üç ay önce Lille'de bulunan Pierre Mauroy Stadyumu'nda Avrupa Basketbolu'nu kutlamak için bir aradaydık. İspanya ve Litvanya'nın karşı karşıya geldiği turnuva finalinde 27,000 üzerinde taraftar arenada yer alırken dünyanın dört bir yanında milyonlar televizyon başında karşılaşmayı takip ederek turnuvanın, FIBA Avrupa Şampiyonası tarihindeki en başarılı ve heyecan verici turnuva olmasını sağladı” diyerek, şu ifadelere yer verdi:

“FIBA Avrupa Yönetim Kurulu tarafından tanıtılan yeni format böylesi bir başarıya ulaşılmasını mümkün kıldı. Dört farklı ülkenin ortaklaşa turnuvayı düzenlemelerine imkan sağlayan bu düzenleme, maçlara katılım rekorunun kırılmasına ve taraftarların dünyanın en heyecanlı ve çekişmeli basketbol turnuvasının bir parçası olmalarına fırsat vermektedir.

2017 yılında FIBA Avrupa’da tekrardan tarih yazmak istiyor. 2017 FIBA Avrupa Şampiyonası'nın bir grup ve final turunu düzenleme hakkının Türkiye'ye verilmesinden dolayı oldukça heyecanlıyım. 2001 FIBA Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın Türk Basketbolu açısından dönüm noktası olduğunu hepimiz hatırlamalıyız ve bu turnuvayla TBF'nin bir standart belirlediğini de söylemeliyim. Harun Erdenay liderliğinde üst düzey bir organizasyon düzenleyerek hem Türkiye'yi hem de Türk Basketbolu'nu dünyanın dört bir yanındaki taraftarlara en iyi şekilde tanıtacağımız hususunda hiç şüphem yoktur.”