SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Billy Mehmet’ten İskoçlara “Gitmeyin” tavsiyesi!

Bir dönem Gençlerbirliği ve Samsunspor formaları giyen Türk asıllı İrlandalı futbolcu Billy Mehmet, İskoç basınına Türkiye ile ilgili tartışılacak açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 18:22, 09/12/2015
Billy Mehmet’ten İskoçlara “Gitmeyin” tavsiyesi!

Perşembe günü oynanacak Fenerbahçe-Celtic UEFA Avrupa Ligi maçı öncesinde babası Kıbrıs Türk’ü olan Billy Mehmet, Celtic taraftarlarına şu anki politik iklimden dolayı İstanbul’a gitmemelerini belirtirken, tartışılacak ifadeler kullandı.

İskoç Daily Record’un sorularını yanıtlayan, kariyerini Malezya’da sürdürmekte olan 31 yaşındaki oyuncu, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

-Eğer Old Firm derbisinin (Celtic-Rangers) kötü olduğunu düşünüyorsanız, Fenerbahçe-Galatasaray derbisini görmediniz demektir. 10 kat daha kötü, 10 kat daha acımasızdır.

Eğer ev sahibi takımın oyuncuysanız krallar gibi davranırlar ama deplasmandaysanız uğradığınız taciz acımasızdır. Stadyumdaki atmosfer kulaklarını kanatabilir. Biraz da ırkçılıkla karşı karşıya kalma ihtimaliniz var.

-Orada terör tehlikesi var. Oldukça da endişe verici. Ben Celtic taraftarının yerinde olsam evimde kalır ve maçı TV’den izlerdim

-Eğer kavga etmek istemiyorsanız metroya binmeyin. Metroda taraftarlarla karşılaşırsanız sorun çıkarmak için uğraşırlar. Yanınızda çocuklar da varsa metro kullanmamanız en iyisi.

-Türkiye’de terör tehlikesinin yanı sıra, düşürülen Rus uçağının yarattığı Türkiye-Rusya krizi var.

-Ayrıca saldırı ve olayların genellikle yapıldığı Taksim Meydanı, stadyumdan pek de uzak değil.

-Türkler anlaşılması zor bir taraftar topluluğu. Onlarla ilgili kabul edilebilir bir yan bulamazsınız.

-Yunanistan’la oynadıkları milli maç sırasında Paris için saygı duruşunda Allahü Ekber diye bağırdılar. Bu kabul edilemezdi. Saygı göstermen beklenen bir durumda bunu yapamazsın. Bunun gibi ciddi bir durumda bile bu olayı yapabilen bir taraftar topluluğundan Celtic maçında da bir şeyler yapması beklenebilir.

-Ben olsam tavsiyelere uyar, statta koltuğumdan kalkmazdım.

Skorer

Yayınlanma Tarihi:18:19,