SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İngiliz gazetesi London Evening Standard, bugünkü birinci sayfa “Basketbol Yıldızının 500 Milyon Sterlinlik Anlaşması” manşetli spor haberinde basketbol yıldızı Lebron James’in spor giyim devi Nike ile 500 milyon dolar değerinde hayat boyu sürecek rekor sözleşmeye imza atarak tarih yazdığını bildirdi.

30 yaşındaki Lebron James’in, Michael Jordan ve Tiger Woods gibi spor milyarderlerin bulunduğu gruba katılırken, daha önceki 300 milyon dolarlık rekoru kıracağına işaret edildi.

Manşet haberde ünlü basketbolcunun Prens William ve eşi Cambridge Düşesi geçen yıl New York’u ziyaret ettiklerinde Kate Middleton ile birlikte çekilmiş samimi bir fotoğrafları da dikkat çekti.

Hayat boyu kontratın 500 milyon sterlin değerinde olduğu ileri sürüldü. Nike’ın Michael Jordan ile daha önce kaça imza attığı ise bilinmiyor.

Geçen yıl Amerikalı basketbolcu Kevin Durant da Nike ile 10 yıl için 300 milyon dolara kontrat imzalamıştı.

En büyük spor anlaşmaları ise söyle:

Michael Jordan: Nike ile rakam bilinmiyor

Lebron James: Nike ile hayat boyu kontrat, tahmini 500 milyon dolar

Kevin Durant: Nike ile 10 yıl üstüne 300 milyon dolar

David Beckham: Adidas ile hayatboyu kontrat, 160 milyon dolar

Lionel Messi: Adidas ile 7 yıl üstüne 140 milyon dolar

Roger Federer: Nike ile 5 yıl üstüne 105 milyon dolar

Cristiano Ronaldo: Nike ile 5 yıl üstüne 105 milyon dolar

Neymar: Nike ile 11 yıl üstüne 105 milyon dolar

2003 yılında koleji bitirdikten sonra Cleveland Cavaliers ‘de oynayan Lebron James’in bundan sonraki yıllarda Nike’ın elçiliğini yapacağı belirtildi.

Piyasaya 13 çeşit Lebron James ayakkabısı süren Nike’ın geçen yıl satışlardan 340 milyon dolar elde ettiği kaydedildi. Nike’ın daha önce hiçbir sporcuyla hayat boyu kontrat yapmadığı öğrenildi.

Yayınlanma Tarihi:19:27,