SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ankara’da facia yapılan dikkatli inceleme sonrasında son anda engellendi. Ankara Belpa Buz Sarayı çatısının çökme tehlikesi ve “metal yorgunluğu” olduğu, ayrıca mevcut demir sisteminde de eğilmeler başladığı tespit edildi.

Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü mühendislerinin yapmış olduğu inceleme sonunda “uzay çatı” sisteminde metal yorgunluk olduğu demir yapıdaki kolonlarda eğrilmeler başladığı ve çökme tehlikesi raporunun üzerine Spor Bakanlığı, Belpa Buz Sarayı onarım için 5 aylık bakıma aldı.

faciaiç

Foto: DHA – Ankara Belpa Buz Sarayı’nda faciadan kıl payı dönüldü

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve 1984 yılında başlayan inşaat, 1989 yılında tamamlandı. 2003 yılında kullanım hakkı Spor Genel Müdürlüğü üzerinden Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne devredilmişti. Bu süre zarfında küçük tamiratlar yapılan buz salonunda sadece 2013 yılında buz erimesi nedeniyle geniş çaplı bir bakım yapılmıştı.

Yaklaşık dört ay önce fark edilen çatı demirlerindeki eğilme nedeniyle, İl Müdürlüğü mühendislerine çatı ile ilgili inceleme başlattı. Çatı ile ilgili rapor bitince gerçek ortaya çıktı. Mühendisler çatı demirlerinde “metal” yorgunluğu ve eğilmeler tespit etti. Rapor üzerine buz salonu olabilecek bir facianın önüne geçildi ve salon 5 ay süreyle kapatıldı.

 

Yayınlanma Tarihi:13:31,