SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bartın’dan dünyaya altın yumruk

Bartın Üniversitesi öğrencisi milli sporcu Nurettin Diler, Wako Büyükler Dünya Kickboks Şampiyonası'nda Rus rakibini yenerek dünya şampiyonu oldu.

Güncellenme: 13:20, 08/12/2015
Bartın’dan dünyaya altın yumruk

Bartın Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) öğrencisi milli sporcu Nurettin Diler, Türkiye'nin 10 yıldır katıldığı Dünya Şampiyonası Büyük Erkekler Kick Light Contact müsabakalarında ilk altın madalyayı aldı.

Sırbistan'ın Belgrat şehrinde gerçekleştirilen Wako Büyükler Dünya Kickboks Şampiyonası’nda Diler, 57 kiloda rakiplerini net skorlarla mağlup ederek dünya şampiyonu oldu. Birinci turda Sırbistan'dan Stefan Ljutic, çeyrek finalde Polanya'dan Marcin Nasiadko'yu ve yarı finalde İtalya'dan Edoardo Tranguillionu'yu 3-0'lık skorlarla eleyen Diler, finale kaldı.

nurettin-diler-iç-08-12

Foto: CİHAN – Finalde Rus rakibi Guseinov’u yenen Nurettin Diler altın madalya kazandı.

FİNALDE RUS RAKİBİNİ YENDİ

Final karşılaşmasında Rusya'dan güçlü rakibi Shamil Guseinov ile karşılaşan milli sporcu Diler, bu karşılaşmayı da 3-0 kazanmayı bildi. Diler, elde ettiği şampiyonluk sonrası mutluluğunu dile getirirken yaptığı açıklamada ise şöyle konuştu:

“Bartın Üniversitesi’nin spor salonlarında hocalarımın gözetiminde karşılaşmalara çok yoğun bir programda hazırlandım. Hocalarımdan ve antrenörlerimden aldığım destekle ülkemin bayrağını Sırbistan'da dalgalandırmak, İstiklal Marşı'nı okutmak beni çok mutlu etti. Bartın'a dönünce tekrar hazırlıklara başladık. Önümüzdeki yıl Avrupa şampiyonalarında da altın madalyaya ulaşmak istiyorum.”

Diler, 2008 yılında Hırvatistan'da Uluslararası Gençler Avrupa Şampiyonası’nda birincilik, 2012 yılında Romanya'da Avrupa Büyükler Kickboks Şampiyonası’nda ikincilik ve 2014 yılında Slovenya'da Avrupa Büyükler Kickboks Şampiyonası’nda ikincilik elde etmişti.

Milli sporcunun bunun yanında yurt içindeki müsabakalarda da birçok derecesi bulunuyor.

Yayınlanma Tarihi:13:17,