SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mircea Lucescu’dan Türkiye gerçekleri

Trabzonsopor'un yeni başkanı Muharrem Usta'nın anlaşmaya yakın olduğunu söylediği Mircea Lucescu, Ukrayna basınına açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 14:07, 07/12/2015
Mircea Lucescu’dan Türkiye gerçekleri

Trabzonspor’da İbrahim Hacıosmanoğlu’nun yerine yeni başkan seçilen Muharrem Usta’nın “Önümüzdeki sezon büyük ihtimalle Mircea Lucescu ile çalışacağız” demesinin ardından gözler Rumen teknik adama çevrildi. Shakhtar Donetsk’in başında başarılı bir yönetim gösteren başarılı teknik adam, Ukrayna basınına Trabzonspor’a gelip geleceği ile ilgili bir açıklama yapmazken, Türkiye gerçeklerini gözler önüne serdi.

Türkiye’de iki takımı şampiyon yaptıktan sonra görevine son verildiğini hatırlatan Mircea Lucescu “Galatasaray’da şampiyonluk kazandım ve iki yıl daha sözleşmem vardı. Ancak yeni başkan ve ekibi gelince Fatih Terim ile anlaştı ve beni gönderdi. Galatasaray’da yaşadığım benzer bir durumu Beşiktaş’ta da yaşadım. Başkan ile asbaşkan arasında bir kavga vardı ve oradan da ayrıldım, Shakhtar’a geldim. Buradan da hiç ayrılmadım, her zaman Shakhtar’da mutluydum ve sanırım, kimse de benim ayrılmam gerektiğini düşünmüyordur” şeklinde konuştu.

lucescuiç

Shakhtar Donetsk Antrenmanı

LUCESCU TÜRKİYE’DEKİ SİSTEMİ ANLATTI

Kariyeri boyunca genç oyuncular yetiştirip dünya futboluna kazandırdığını belirten Mircea Lucescu, Türkiye’deki organizasyon yapısı ise çok farklı olduğunu söyleyerek şu değerlendirmede bulundu:

“Kulüplerin başkanları iki yıllığına seçiliyor ve hemen yıldız oyuncu transfer ediyorlar. Oyuncuların gelişimlerine izin verilmiyor. Başkanlar için sadece, ismi büyük oyuncular gerekiyor ve bu oyuncular için büyük paralar harcanıyor. Türkiye’de kulüplerin borçlarının 100 milyon Euro olması önemsiz… Başkanlar bu durumla ilgilenmiyor.”

DIŞ HABERLER