SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İzmir Üniversitesi’nin milli gururu Berke

Altyapıya verdiği önem ile dikkat çeken İzmir Üniversitesi Spor Kulübü, Berke Sertcan'ı milli takıma göndermenin mutluluğunu yaşıyor.

Güncellenme: 11:23, 07/12/2015
İzmir Üniversitesi’nin milli gururu Berke

Kurulduğu yıl erkek basketbol A takımı ile Erkekler Bölgesel Ligi'nde büyük başarı yakalayan İzmir Üniversitesi Spor Kulübü, altyapıya verdiği önemin karşılığını kısa zamanda aldı. 2001 ve 2002 doğumlu sporcular arasından Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) tarafından yapılan Yıldız B Milli Takım taramaları sonucunda, Bursa'da yapılacak milli takım kampına davet edilen Berke Sertcan, İzmir Üniversitesi Spor Kulübü için büyük gurur kaynağı oldu.

Basketbol kariyerini ABD’de sürdürme hedefiyle çalıştığını belirten Sertcan, “9 yaşından bu yana basketbol oynuyorum. Henüz lise 1. sınıftayım ama üniversite eğitimimi, otomotiv mühendisliği veya mimarlık üzerine almak istiyorum. Üniversite eğitimimle birlikte basketbol kariyerimi de Amerika'da sürdürmek istiyorum” diye konuştu.

İzmir Üniversitesi Spor Kulübü Şube Sorumlusu Cemal Soyer Çetintahra ise kulübün ikinci yılında milli takıma sporcu vermesinin, kendileri adına büyük sevinç olduğunu söyledi. Basketbol A takımı hedefleri doğrultusunda ilerlerken altyapıya da büyük önem verdiklerini belirten Çetintahra, “Berke'nin antrenörlüğünü yapan Fatih Karahan hocamız, geçtiğimiz sezon kendisiyle çok yakından ilgilendi ve gelişimine büyük katkı sağladı. Bizim için A takımımız ne kadar önemliyse altyapı takımlarımız da o kadar önemli. Bu sezon antrenör kadromuza kattığımız Coşkun Yurtlu hocamız da uzun yıllar yıldız ve genç milli takımlarda antrenörlük yapmış bir kişi. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda daha pek çok sporcumuzla Türk basketboluna hizmet edeceğiz” dedi.