SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tekvandoda Nur Tatar'dan sonra ikinci olimpiyat kotası Servet Tazegül ile geldi. Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu milli tekvandocu Servet Tazegül, 'nda 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkı kazandı.

Meksika'nın başkenti Mexico City'de düzenlenen ve sadece 8 olimpik sıklette en iyi 8 sporcunun mücadele edebildiği Grand Prix Finalleri'nde Türkiye’yi temsil eden 2 sporcu da olimpiyat kotası almayı başardı. İlk gün kadınlar 67 kiloda Nur Tatar'ın elde ettiği başarıyı ikinci gün erkekler 68 kiloda Servet Tazegül tekrarladı.

Erkekler 68 kiloda mücadele eden Servet Tazegül, çeyrek finalde ev sahibi ülkeden Saul Gutierrez'e mağlup oldu. Milli tekvandocu, olimpik sıralamada arkasında yer alan İspanyol ve İranlı rakiplerinin de çeyrek finalde elenmesinin ardından matematiksel olarak 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na katılmayı garantiledi.

2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda bronz, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda ise altın madalya kazanan Servet Tazegül, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda da Türkiye’yi temsil edecek.

tekvando-iç

Tekvando Milli Takımı

BAŞKAN ŞAHİN: “MEKSİKA'DA HEDEFİMİZE ULAŞTIK”

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Metin Şahin, Grand Prix Final Müsabakaları'nda hedeflerine ulaştıklarını söyledi.

Turnuvayı değerlendiren Başkan Şahin, şunları söyledi:

“Organizasyona 28 ülkeden 64 sporcu katıldı. Burada olimpiyat oyunlarını aratmayacak mücadeleler yapıldı. Buraya gelirken 2 sporcumuzun da olimpiyat oyunlarına kota almasını hedefliyorduk. İki sporcumuz ile de bu hedefe ulaştık. Nur Tatar'ın işi daha zor görünüyordu ama burada büyük bir karakter sergileyerek kotayı aldı. Şu anda 2 sporcumuzla Rio'da olmayı garantiledik. Önümüzdeki ay İstanbul'da yapılacak Avrupa Kıtası Elemeleri'nde de 2 sporcumuzla kota mücadelesi yapacağız. Olimpiyata katılacak sporcu sayımızı arttırmayı amaçlıyoruz. 2012 yılında olduğu gibi 2016 yılında da ülkemizi olimpiyat oyunlarında en iyi şekilde temsil etmek en büyük hedefimiz.”

Yayınlanma Tarihi:10:00,