SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Diego’nun ağır yükü

7 Aralık 2015

Fenerbahçe’nin bu sezon en çok öne çıkan özelliği maçlara hızlı başlamasıydı. Beşiktaş dışında hiçbir takımdan ilk 45 dakikada gol yememişlerdi. Gaziantepspor hemen daha oyunun başında skor üstünlüğünü ele geçirdi. Sarı-lacivertliler kötü değil ama dağınıktı.İlk bölümde önemli pozisyonlar yakaladı ancak Fernandao değerlendiremeyince sonuç değişmedi.

Hasan Ali Kaldırım’ın atılmasının ardından 10 kişi kalan Fenerbahçe bir süre bocalasa da ikinci yarıyla birlikte yüklenerek başladı. Arada Diego’nun son derece gereksiz yaptırdığı penaltı dışında 10 kişi oynamanın eksikliğini hiç yaşamadılar. Gaziantepspor gücü sınırlı bir takım. Özellikle 2. goldeki inanılmaz savunma hatasıyla onlar da rakiplerine yardım ettiler. Ancak söylediklerim fiziksel mücadele ile ilgili. Yoksa oyun planı oturmuş bir takımdan bahsetmek zor.

Diego’dan beklenenlerde sorun var. Brezilyalı yıldız oyun lideri görevini yerine getirmekte zorlanıyor. Aslında müthiş gayretli, hakkını teslim etmek lazım. Fakat öyle bir görev yüklenmiş ki üstüne, yapamıyor. Yapamayınca da hırslanıyor ve hatalara sebep oluyor. Tıpkı penaltı pozisyonunda olduğu gibi. Benzerini Akhisar Belediyespor maçında da yapmıştı.

Vitor Pereira’nın değişik bir sistem denemesinde fayda var. Çift ön liberolu dizilişten vazgeçmekle işe başlayabilir. Savunmanın önünde görev yapan ikilinin hücuma katkısı yok. Kanatta oynayan isimler etkisiz kaldığı zaman Diego koca bir alanda tek başına mücadele etmek zorunda kalıyor ve haliyle gücü yetmiyor. Ozan’a da ilk 11’de şans verilmesi veya Alper’in bu bölgeye çekilmesi gibi pek çok alternatif düşünülebilir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek