SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Daçka sahasında kaybetmedi

Darüşşafaka Doğuş, süre bulan tüm oyunculardan skor katkısı aldığı karşılaşmada Demir İnşaat Büyükçekmece'yi sahasında 82-76'lık skorla mağlup etti.

Güncellenme: 22:53, 07/12/2015
Daçka sahasında kaybetmedi

Spor Toto Basketbol Ligi’nin 9. haftasının kapanış maçında Darüşşafaka Doğuş, Demir İnşaat Büyükçekmece’yi 82-76 yenerek ligdeki 5. galibiyetini aldı.

Yeşil-Siyahlılar, büyük bir çekişmeye sahne olan maçta Scottie Wilbekin’den 13, Reggie Redding’ten 12, Milko Bjelica’dan 10 sayılık katkı aldı. Üst üste 3. yenilgisini alan Demir İnşaat Büyükçekmece’de ise Michael Roll 16, Erving Walker 15, Ceyhun Altay ve Osiris Eldridge 10’ar sayı attı.

Hava atışını kazanan Darüşşafaka Doğuş, oyuna Wilbekin’in basketiyle başladı. Demir İnşaat Büyükçekmece, bu baskete Robinson'la karşılık verirken, Harangody'nin üçlüğüne engel olamadı. İlk iki dakika Darüşşafaka Doğuş'un 7-4 üstünlüğüyle geçilirken, Demir İnşaat Büyükçekmece'nin hücumlardan boş dönmesiyle ilk dört dakika sonunda skor 14-6 Darüşşafaka Doğuş lehine tamamlandı. Demir İnşaat Büyükçekmece'nin aldığı mola dönüşünde Redding'in üçlüğüyle atağa kalkan Darüşşafaka Doğuş, hücum fırsatlarını iyi değerlendirerek farkı açtı ve son dört dakikaya girilirken skor 19-9 oldu. Demir İnşaat Büyükçekmece'nin bir türlü oyuna giremediği mücadelenin ilk periyot, Darüşşafaka Doğuş'un 29-16 üstünlüğüyle sona erdi.

İkinci periyot Samardjiski'nin basketiyle başladı. Roll'un basketiyle devam eden çeyrek, Demir İnşaat Büyükçekmece'nin tam saha baskısıyla sürerken, konuk ekip bu bölümde ribaundlarda da üstünlüğü ele almayı bildi. İlk dört dakikanın sonunda fark 5 sayıya indi: 31-26. Karşılıklı basketlerin ardından son iki dakikaya 37-36 Darüşşafaka Doğuş'un üstünlüğüyle girilen periyodun sonunda gülen taraf, önemli bir geri dönüşe imza atan Demir İnşaat Büyükçekmece oldu: 41-42.

Üçüncü çeyrek, Darüşşafaka Doğuş'un üç sayılık basketiyle başladı. Demir İnşaat Büyükçekmce, baskılı oyunu ve etkili hücumları sonucunda ilk altı dakika sonunda 51-46 öndeydi. Karşılıklı sert savunmaların ve top kayıplarının yaşandığı üçüncü periyodun son dakikasına Demir İnşaat Büyükçekmece 55-54 üstünlükle girmesine rağmen periyodu 58-57 Darüşşafaka Doğuş önde tamamladı.

Son periyotta ilk bir dakika skor değişmezken, ilk sayı Demir İnşaat Büyükçekmece adına Cihan'dan geldi. Her iki takımın da hücumlardan boş dönmesi nedeniyle ilk üç dakika 62-61'lik Darüşşafaka üstünlüğüyle geçilirken, son altı dakikaya 64-64'lük eşitlikle girildi. Bir dakikalık baskılı bir oyun sürdüren Darüşşafaka, Ender Arslan önderliğinde 6-0'lık bir seri yakalayarak son beş dakikaya 70-64 önde girdi. Milli basketbolcu, takımının son 10 sayısına 8 sayı ve 1 asistle damgasını vurarak dikkat çekti. Son dört dakikaya girilirken Demir İnşaat Büyükçekmece'de Kahiem Seawright, beş faulle oyun dışı kaldı. Son 1,5 dakikaya da Samardziski'nin yokluğunda devam etmek zorunda kalan Demir İnşaat Büyükçekmece, faul hakkının dolmasının ardından hücumlardan da boş dönmesine rağmen Walker’ın bireysel çabasıyla son dakikaya dek oyunda kalmayı bilse de karşılaşmayı 82-76 kaybetti.

Gelecek hafta Demir İnşaat Büyükçekmece, gelecek hafta Torku Konyaspor karşısında suskunluğu bozmaya çalışacak. Darüşşafaka Doğuş ise Pınar Karşıyaka deplasmanında 6. galibiyetini arayacak.