SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futsal Dünya Kupası elemelerinde Türkiye ile aynı grupta yer alan Rusya, İzmir’deki turnuva için kararını verdi. 10-13 Aralık tarihlerinde Halkapınar Spor Salonu’nda yapılacak maçlar için Rusya Futsal Federasyonu UEFA’ya başvurmuş ve UEFA da Türk tarafıyla temas kurduktan sonra Rus tarafına bildirimde bulunmuştu. Türkiye’den güvenlik konusunda teminat alındığı ve İzmir’e gitmelerinde bir engel olmadığı bildirilmişti.

Rusya Futsal Federasyonu dün konuyla ilgili bir toplantı gerçekleştirdi ve ardından Türkiye’deki organizasyona gitme kararı alındığı açıklandı. Ancak Ruslar Türk tarafının verdiği söylenen garantilere karşın, kendi güvenliklerini kendileri sağlamaya da karar verdiler. Toplantıda, İzmir’e gidecek kafileye Rusya’dan güvenlik ekiplerinin eşlik etmesi yönünde görüş birliğine varıldı.

Federasyon Başkanı Emil Aliyev yaptığı açıklamada şunları söyledi:

‘TÜRKİYE’YE GİTMEYE KARAR VERİLDİ’ “Milli takımın Türkiye’ye gitmesine karar verildi. Federasyon bu seyahat kapsamında ek güvenlik tedbirleri alacak. Hem takım hem de yöneticilerin güvenliğini sağlamak üzere güvenlik şirketi elemanları kafileye eşlik edecek. Ek güvenlik tedbirleriyle ilgili bir mektup Türk makamlarına gönderilecek”

‘UEFA SÖZ VERDİ’ “Bu bağlamda UEFA da güvenlik tedbirlerinin artırılması için söz verdi. Bu sözler dökümanlarda mevcuttur. Türk tarafıyla da görüştüler ve onlar da Rus takımının oradaki güvenliği için teminatları verdiler. 8 Aralık tarihinde gideceğiz”

‘ALINABİLECEK ÖNLEMLERİ ALIYORUZ’ “Gruptaki dört takım da aynı otelde kalacak. Kaldığımız otel ya da en azından bulunduğumuz kat güvenli olup olmayacağı konusunda sorular var. Bizim güvenlik ekibimiz orada odalarımızın güvenliğini de gözetecek. Alınabilecek en ileri önlemler alınıyor. Gereksiz gezintiler ve dolaşmalar olmayacak. İdman, maç ve otel şeklinde orada geçirdiğimiz zamanı bu temel şeylerle geçireceğiz”

Futsal takımının İzmir’e gelmesi kararını onaylayan isim olan Rusya Spor Bakanı Vitaly Mutko’nun da konuyla ilgili güvence verdiği, oyuncuların ve ailelerinin kaygılarının normal olmakla birlikte, her şeyin kontrol altında olacağını söylediği aktarıldı.

Milliyet