SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Nur Tatar’ın da mücadele ettiği 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na doğrudan katılım için son organizasyon olan ve Dünya Tekvando Federasyonu (WTF) tarafından düzenlenen Grand Prix Final Müsabakası Meksika’nın başkenti Mexico City’de başladı. Organizasyona 8 olimpik sıklette en iyi 8 sporcu katılıyor.

Grand Prix Final Müsabakası’nın ardından oluşacak olimpik sıralamada ilk 6 sırada yer alan sporcular doğrudan 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkı kazanacak.

nur-tatar-iç

Grand Prix

NUR TATAR VİZEYİ CEBİNE KOYDU

28 ülkeden 64 sporcunun mücadele ettiği Grand Prix Final Müsabakası’nın ilk gününde Türkiye’yi Nur Tatar temsil etti.

Kadınlar 67 kiloda mücadele eden ve olimpik sıralamada 7 sırada yer alan Nur Tatar, çeyrek finalde 2. sırada yer alan İsveçli Elin Johannson ile karşılaştı. Rakibini 4-1 mağlup eden milli tekvandocu yarı finalde 6. sırada bulunan Çinli Hua Zhang ile eşleşti. Kazanan tarafın olimpiyat vizesi alacağı müsabakada iki tekvandocu da kontrollü oyunu tercih etti. Normal süresi 0-0 biten müsabakada rakibini altın vuruş ile mağlup eden Nur Tatar, adını finale yazdırdı.

Milli tekvandocu finalde olimpik sıralamada ilk sırada yer alan Fransız Haby Niare ile karşı karşıya geldi. Güçlü rakibi karşısında son 20 saniyede verdiği sayıyla müsabakayı 1-0 kaybeden Nur Tatar gümüş madalyanın sahibi oldu. Gümüş madalya kazanarak hanesine 48 puan yazdıran Nur Tatar, Meksika’ya 15 puan gerisinde geldiği Çinli Hua Zhang’ı geride bırakarak olimpik sıralamada 6. sıraya yükseldi ve olimpiyat oyunlarına doğrudan katılmaya hak kazandı.

nur-tatar-iç1

Grand Prix

2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda gümüş madalya kazanan Nur Tatar, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda da ülkemizi temsil edecek.