SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dursun Özbek’ten Sabri Sarıoğlu yorumu

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Sabri Sarıoğlu'nun sözleşmesindeki otomatik uzamanın kaldırılması hakkında açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 17:45, 06/12/2015
Dursun Özbek’ten Sabri Sarıoğlu yorumu

Galatasaray Eğitim Vakfı'nın düzenlediği Galatasaray Lisesi'nin 534. kuruluş yıldönemi kutlamaları Başkna Dursun Özbek’in de katılımıyla Galatasaray Lisesi'nde gerçekleştirildi. Kuruluş yıldönümü kutlamaları, 1965 ve 1940 yılı dönemlerinin madalya ve beratlarının verilmesiyle birlikte sona erdi.

Tören sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Dursun Özbek, dün UEFA ile yapılan görüşme hakkında bilgilendirmede bulundu. Özbek, konu ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“UEFA'da rutin toplantılardan biri oldu. Daha önce hazırladığımız raporlar vardı. Kendilerine gönderdik. Bu raporlar ile ilgili sorular soruldu. Onları cevapladık. Bu görüşmeler devam edecek. Şubat'ta bir tane daha olacak. Dolayısıyla UEFA'ya haklı gerekçelerimizi sunduk. Onlar da çok iyi karşıladılar. Görüşmeler devam ediyor. Biz de açıklamalarımızı UEFA'nın istediği formatta, şeffaf bir şekilde kendilerine gönderiyoruz. Görüşmeler pozitif, olumlu yönde gelişti. Daha da iyi hale getirmek için çalışıyoruz. Devamlı irtibat halindeyiz kendileriyle.”

Bir basın mensubunun ‘Divan Kurulu'nda ‘İkna edeceğime inanıyorum’ şeklinde açıklama yapmıştınız. Galatasaray için sıkıntı görünüyor mu?’ şeklindeki sorusuna Başkan Özbek, şöyle cevap verdi:

“Benim başkan olarak gitmemdeki sebep Galatasaray'ın fair play kritiklerinde karşılaştığı zorlukların sadece kendisinden kaynaklanmadığını, Türkiye'nin hem ekonomik hem de coğrafi yapısından kaynaklanan sorunlardan geldiği çok aşikar, bunu kendilerine anlattım. Bundan sonraki toplantılarda da anlatmaya devam edeceğiz. Kendilerini ikna edeceğimi umuyorum. Onun için Galatasaray'ın buradaki haklı gerekçelerini devamlı UEFA'ya aktarıyoruz.”

dursun-özbek

DURSUN ÖZBEK’TEN SABRİ VE GEROSSKREUTZ YORUMU  

Takımdan ayrılmak istediğini teknik heyete bildiren ve ülkesine dönen Alman futbolcu Kevin Grosskreutz ile ilgili sorulara ise başkan, “Kevin'in ayrılmasını duyduğum zaman Cenevre'deydim. Döndüm ve doğrudan buraya geldim. Hocamla görüşme fırsatım olmadı. Kendisi görüşmüş. Hocamla görüşünce ben de bilgi sahibi olacağım” yorumunda bulundu.

‘Mali kriterler transfer yapmanıza engel olacak mı?’ sorusuna ise Başkan Özbek, “Hayır, etkilemez. Şu anda UEFA'nın Galatasaray ile ilgili bir yaptırımı yok. Şu anda hiçbir cezai şart söz konusu değil. Bu görüşmeler sadece bizimle değil. Avrupa'da 25-27'ye yakın kulüple bu görüşmeler devam ediyor. Galatasaray'da o safhada. Bugün ‘ceza alacak' gibi yaklaşımlar yanlış. Bütün UEFA'ya bağlı kulüpler izlenmektedir. UEFA sadece Galatasaray için değil, bütün Avrupa kulüpleri için aynı kriterleri ortaya koyuyor. Onun için önyargılı olmak yanlış. Galatasaray UEFA'nın istediği bilgileri bütün şeffaflığı ile kendilerine yansıtmaktadır” diye cevap verdi:

Bir başka basın mensubunun ‘Sabri Sarıoğlu'nun opsiyonu iptal edildi. Umut'un sözleşmesinin otomatik uzaması ile alakalı size bir talebi oldu mu?’ sorusuna Dursun Özbek, “Umut'un sözleşmesinden kaynaklanan bir durumdu. Sabri'yi çok iyi bir Galatasaraylı olmasından dolayı kutluyorum. Otomatik uzamalar camia tarafından sevilmeyen hususlar. Kendisinin bunu iptal etmiş olması ne kadar iyi bir Galatasaraylı olduğunu gösteriyor. Kendisine bundan sonraki futbol hayatında başarılar diliyorum.” diyerek cevap verdi.

Yayınlanma Tarihi:12:42,