SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kadın basketbolcularımıza ‘Rus işkencesi’

Rusya’da saatlerce havalimanında bekletilen Edirne Belediyesi Edirnespor Kadın Basketbol Takımı, birçok sorunla karşılaştıklarını anlattı. Kadın basketbolcular, “Yaşadıklarımızı unutmak istiyoruz.” dedi.

Güncellenme: 15:59, 04/12/2015
Kadın basketbolcularımıza ‘Rus işkencesi’

FIBA Kadınlar Avrupa Kupası C Grubu 4. hafta mücadelesinde Edirne Belediyesi Edirnespor, Rusya’nın Enisey takımına 73-70 mağlup oldu. Maç için Rusya'ya gidişleri sırasında sıkıntılar yaşayan takım oyuncuları yurda döndü. Atatürk Havalimanı’nda yaşadıklarını anlatan kadın basketbolcular, yaşadıklarını unutmak istediklerini aktardı.

2359778

‘BÜTÜN SİSTEMİMİZ ALTÜST OLDU’ Edirne Belediyesi Edirnespor Kulübü Başkanı Murat Boyacıoğlu, Türkiye'ye ayak basmaktan son derece mutlu olduğunu dile getirdi. Zor bir yolculuk olduğunu dile getiren Murat Boyacıoğlu, “Rusya hükümetiyle yaşadığımız problemlerden dolayı havalimanına girdiğimizde ters bir tepkiyle karşılaştık. Bundan dolayı da bütün sistemimiz altüst oldu. Orada 1,5 saat bekledik. Sporun birleştirici gücü olduğunu bir kez daha gösterdik. Orada insanlarla değil, iki hükümet arasında sorun olduğunu gördük. Bunun da biran önce çözülmesi ve eski dost günlere dönülmesi gerektiğini düşünmekteyim. En önemlisi de orada yaşayan Türk vatandaşlara Allah sabır versin. Çok zor şartlarda devam ediyorlar hayatlarına. İki ülkenin biran önce çözüm sağlama zorunluluğu var diye düşünüyorum.” diye konuştu.

içeridenkızlarrr

‘PSİKOLOJİK BASKI YAPTILAR’ Edirnespor Başantrönörü Hakan Acar, takımı anlamsız şekilde 1,5 saat pasaport kontrolünde beklettiklerini söyledi. Herhangi bir açıklama yapılmadığını aktaran Acar, 1,5 saat sonra izin verildiğini fakat bu sırada bağlantı uçağını kaçırdıklarını anlattı. Havalimanında 4 saat beklemek zorunda kaldıklarını dile getiren Acar, “Daha sonra Krasnoyarsk şehrine 4 saat uçmak zorunda kaldık. Seyahat çok uzun sürdü çok yıprandık. Bütün düzenimiz bozuldu. Yemek, uçuş düzenimiz bozuldu. Sorunlar yaşadık ama Krasnoyarsk şehrine gittikten sonra problem olmadı. Polis eskortuyla antrenmanlara gittik, geldik. Kaldığımız katta polis kontrolü, otelin girişinde polis kontrolü vardı. Hem güvenlik adına anlamında bir şey vardı hem de psikolojik baskı yaptılar.” ifadesini kullandı.

sonkız

‘UNUTMAK İSTİYORUM' Takım kaptanıSaynur Tozlu, giderken, gelirken, oradayken türlü türlü sorunlar yaşadıklarını belirtti. Yaşadıklarını unutmak istediğini söyleyen Tozlu karşılaştıkları sıkıntıları şöyle anlattı: “Giderken oyuncularımızla bölük börçük gidebildik. Hepimizi biranda almadılar. Biz giderken orada beklettiler. Normalde 2 dakika sürmeyen işlem 1,5 saat sürdü. Ondan sonra da sürekli polis eşliğinde gidip geldik. Maç içinde bile rakip takımın davranışları… Seremoniden sonra birbirine çakmak birbirine bir gelenektir. O yapılmadı maçtan sonra yapıldı. Değişik şeyler oldu. Dönüşte de aynı şekilde polis eşliğinde döndük. Halkın bir tepkisi olmadı. Maçta gerginlik yaşanabileceğini düşünüyorduk. Çok fazla germemeye çalıştık. Hareketlerimize dikkat etmeye çalıştık.”

Yayınlanma Tarihi:15:29,