SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Hedefimiz ligde ilk yarıyı zirvede bitirmek”

3 yıldır Fenerbahçe forması giyen Hasan Ali, EURO 2016 'da milli takıma da katkı sağlamak istiyor. 2012-2013 sezonundan itibaren Fenerbahçe'de oynayan sol bek Hasan Ali Kaldırım, mevkisindeki istikrarıyla dikkat çekiyor. Forma giymediği zamanlarda bile kendisini hazır tutan Kaldırım, ekstra antrenman yapmaktan vazgeçmiyor. Hasan Ali, Fransa'da oynanacak EURO 2016 Avrupa Şampiyonası'nda Milli Takımımızla birlikte ay yıldızlı formaya katkı sağlama hedefinde.

Güncellenme: 13:23, 04/12/2015
“Hedefimiz ligde ilk yarıyı zirvede bitirmek”

Hasan Ali Kaldırım’ın Fenerbahçe Gazetesi’ne verdiği röportaj şöyle:

-Günümüzde Bek oyuncuların önemi oldukça arttı. Savunmanın yanında hücuma da destek vermeleri zorunlu hale geldi. Bir bek oyuncusu olarak bu konuda sen neler söylemek istersin?

“Avrupa’daki bek oyuncularını takip ediyorum. Onlarda bek oyuncular bizim kadar ofansif değiller ve bizim kadar ileri çıkmıyorlar. Biz de ise durum tam tersi. Biz ofansif oyuncuları destekliyoruz. Bek oyuncular sürekli ileri çıkıyor. Günümüz futbolu düşünüldüğünde ise bizim daha doğru yaptığımız görülüyor. Taraftarlarımız da ileri çıkmadığımız zamanlarda bizi itiyor. İleriye çıkan bek oyuncusunun da günümüzde değeri katlanıyor.”

-Takım olarak oldukça geniş kadroya sahipsiniz. Senin mevkiinde de oynayan arkadaşların var. Forma rekabeti için neler söylemek istersin?

“Bütün mevkilerde olduğu gibi benim mevkiimde de rekabet var. Bu rekabetin olması bizim için iyi bir şey. Eğer rekabet olmasa performansımız olumsuz etkilenebilir. Sonuç olarak rekabet olduğu için iyi performans göstermek zorundayız. Bu durumda takımımızın kalitesini artırıyor.”

-Fenerbahçe bu sezona bir çok yeni transfer ve yeni teknik ekiple başladı. Lige baktığımız zaman da giderek yükselen bir grafiğiniz söz konusu. Lig ve Avrupa Kupası için ne söylemek istersin ?

“Ülkemize yeni bir transfer geldiğinde, o oyuncudan hemen tam performans bekliyoruz. Futbol gibi takım sporlarında uyum çok önemli. Bundan dolayı takımımıza zaman verilmeli. Baktığımız zaman giderek yükselen bir grafiğimiz var. Artık birbirimizi tanıdığımızı ve daha iyi oynadığımızı düşünüyorum. Takım içindeki oyuncuların arkadaşlıkları da üst seviyede. Bu durum, oynadığımız maçlara olumlu yönde etki ediyor. Taraftarın istediği coşkulu futbolu özellikle Mersin İdman Yurdu maçında gösterdiğimizi düşünüyorum. Ligde ilk yarının sonuna yaklaştık. Hedefimiz ligde ilk devreyi lider kapatmak. Avrupa Kupası’nda Molde’yi deplasmanda yenerek grupta avantaj sağladık. Evimizde oynayacağımız Celtic maçını da kazasız bir şekilde atlatıp, Avrupa’da yolumuza devam etmek istiyoruz.”

-Bu sezona oldukça iyi başladın. Mersin İdman Yurdu maçında gol attın. Bursaspor karşılaşmasında Van Persie’ye asist yapmıştın. Bu sezonki performansını kısaca değerlendirir misin?

“Hocamın bana güvenmesi ve bunu bana hissettirmesi, benim oynamadığım ve üzgün olduğum zamanlarda destek vermesi, beni iyi yönde etkiliyor. Eksik olan yönlerimi kondisyoner Fatih Yıldız’la tamamlıyorum. Bunun için onlara büyük teşekkür borçluyum. Bu sezon geçen seneye göre daha çok forma giyiyorum. Giydiğim forma sayısı arttıkça bende özgüven artışı oldu ve maç kondisyonum gelişti. Bu sene takımıma daha fazla katkı sağlıyorum. Fenerbahçe formasının ağırlığını çok iyi biliyorum. Hem saha içinde hem de saha dışında ona göre davranıyorum.”

-Oynamadığın zaman hiç yılmıyorsun ve kendini hep hazır tutuyorsun. Bunun için ekstra ne çalışmalar yapıyorsun?

“Oynamadığım zamanlarda, aradaki farkı minimuma düşürmek için oynayanlar gibi antrenman yapıyorum. Ama maç kondisyonu bambaşka bir şey. Antrenmanlarımın dozajını teknik ekibimizle ayarlıyoruz. Ekstra çalışmayı çok seviyorum. Mesela antrenmanlar haricinde daha zayıf olan sağ ayağımla ilgili devamlı çalışma yapıyorum.”

-Nani ve Van Persie gibi dünya yıldızlarıyla oynamak, sana ne gibi duygular katıyor?

“Onlarla daha önceden rakip olarak oynadık, şimdi aynı takımda oynuyoruz. Van Persie ve Nani hem futbolcu olarak, hem de insan olarak çok iyiler. Bizim için onlarla oynamak güzel bir duygu. Hepsinden bir şey öğrenmeye çalışıyoruz. Onlarla oynamaktan büyük zevk alıyorum.”

-Milli Takımımız Fransa’da oynanacak EURO 2016 Şampiyonası’na katılacak. Milli Takımımızın futbolcusu olarak şampiyonada olmayı istediğini biliyoruz. Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası’ndaki şansı sence nedir?

“Biz böyle turnuvalara katıldığımız zaman başarılı olan bir ekibiz. Yarı final, çeyrek final gibi güzel sonuçlar çıkardık. Milli Takımımızın EURO 2016’da başarılı olacağına inanıyorum. Bu turnuvada Fatih hocama ve arkadaşlarıma çok güveniyorum. İnşallah ben de onlarla birlikte olup Milli Takıma katkı sağlamak isterim. Kadro içinde olabilmek için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Daha önce Milli Takım seviyesinde büyük turnuvada oynamadım. EURO 2016’da oynamak benim için de güzel bir tecrübe olur.

-Büyük Fenerbahçe taraftarına mesaj olarak ne söylemek istersin?

“İnanılmaz bir taraftarımız var. Avrupa’da böyle bir taraftar kitlesi yok. Taraftarımız şampiyonluğu hak ediyor, onları sevindirmek için elimizden geleni yapacağız ve sezon sonu gülen taraf biz olacağız. Bizi her maç desteklesinler, bizi yalnız bırakmasınlar.”