SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Büyük spor organizasyonlarına ev sahipliği ile ün kazanan Azerbaycan, bu defa da Formula 1 yarışları için kolları sıvadı. Gelecek yıl başkent Bakü’de düzenlenecek F1 Avrupa Grand Prix’i’nin otomobil severlere heyecan dolu anlar yaşatması için ülkede ilgili kurumlar çalışmalarını başlattı.

Spor başkenti imajını kazanan Bakü’de, milyonlarca izleyicisi olan F1 oyunlarının daha da büyük ilgi göreceği bekleniyor. Dünyanın tanınmış en hızlı pilotlarının mücadele edeceği Bakü’deki yarışma, şehrin merkezi ve tarihi sokaklarında düzenlenecek.Yarış pisti için sokak ve caddelerde tadilat, tamir, standartlara uygun asfaltlama çalışmalarına ise şimdiden start verildi.

BAKÜ’DE SÜRAT 340 KİLOMETRE OLACAK

Azerbaycan Grand Prix’i için belirlenen yarış pisti, Bakü Şehir Halkası(Baku City Circuit) ismi verilen güzergahta kurulacak. Yarışa, Hazar denizi kıyısında Bakü’nün en turistik yerlerinden olan Azadlık meydanından start verilecek. Ardından güzergah üzerindeki şehrin caddelerini turlayacak otomobiller, tarihi İçerişehir sokaklarından da geçerek bitiş çizgisine ulaşacak. Toplam 6 kilometre mesafe olan yarış pistinde zor koşullu 20 viraj bulunacak. Pistin Hazar denizi kıyısındaki 2.2 kilometrelik bölümünde ise F1 otomobillerinin hızı saate 340 kilometreye kadar yükselebilecek. Bu hızla 2016 sezonunda F1 yarışlarındaki Bakü Şehir Halkası, en hızlı pist rekoruna imza atacak.

500 MİLYON’DAN FAZLA SEYİRCİ

F1 mücadelesini yarışma alanında canlı olarak 30 bin seyirci izleme fırsatı bulacak. Yerli ve yabancı televizyonlardan da canlı yayınlanacak F1 yarışını, 500 milyondan fazla seyirci izleyebilecek. Azerbaycan’ın ev sahipliği yapacağı organizasyonda Bakü’nün tüm dünya tarafından daha da iyi tanınacağı düşünülüyor.

Formula 1 Bakü Grand Prix’i Haziran ayında düzenlenmesi bekleniyor.