SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Duvar

30 Kasım 2015

Çok garip bir maç oldu dün gece… Futbol adına hiçbir şey göstermeyen sezonun flaş takımı Akhisar Belediyespor, Beşiktaş defansının bir anlık dalgınlığı ile golü buldu. Ardından maç tek kaleye döndü. Siyah-beyazlılar akıl almaz fırsatları harcadı. Hele ki Quaresma’nın altı pasın içinden dışarı attığı top inanılmazdı. Konuk ekip uzun toplar dışında orta sahayı bile geçemiyordu. Ta ki, 40. dakikaya kadar… Ege temsilcisi ikinci şutunda ikinci golü bulmuştu. Geçmiş sezonlarda Beşiktaş’ı çok kez yakan Tolga dün akşam yine sahne aldı. Sami’nin şutunda topun kaleye girmesine engel olamadı. Akhisar ikinci golü bulduğunda topla oynama oranı yüzde 25 civarındaydı. Bu veri bile futbolu istatistiklerle açıklamanın pek mümkün olmadığının göstergesiydi.

İkinci yarıya yeni bir hırs ve azimle başladı siyah-beyazlılar ama karşılarında adeta çelikten bir duvar vardı. Beşiktaş’ın neredeyse bütün atakları rakip stoperlerde özellikle de Douglao’da eriyordu. Maç 2-0’dan sonra kilitlenmiş gibiydi. Bu rakip takımın becerisinden mi kaynaklanıyordu yoksa kalelerini şans melekleri mi koruma altına almıştı tartışılır… İkinci yarının başında Cenk Tosun, 60’da da Gökhan Töre hamlesi bir işe yaramadı. Özellikle Töre’nin niye kenarda olduğu belliydi. Girdikten sonra çok etkisizdi. Ofansif anlamda 90 dakika boyunca bir çare üretemeyen Beşiktaş, bu sezon ilk kez bir maçta gol atamadı.

Maç boyunca çok daha sert pozisyonlarda elini cebine götürmekten imtina eden hakem Barış Şimşek’in Oğuzhan’a çıkardığı sarı kart çok polemiklere açıktı. Siyah-beyazlı takım şansının tutmadığı Akhisar’a bir kez daha teslim oldu ama bu yenilgi şampiyonluk yarışında derin bir darbeydi. Cihat Arslan’ın öğrencileri lideri devirip bulundukları yerin tesadüf olmadığını gösterdi. Beşiktaş adına dün gecenin tek olumlu yönü yenilen iki gole rağmen Tosic’ti. Sırp savunmacı böyle oynarsa devre arasında defansa takviyeye gerek kalmayabilir. Maç sonunda takımı tribüne çağıran Beşiktaş taraftarı “Olur böyle kazalar” diyerek her zaman takımının yanında olduğunun mesajını verdi.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek