SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Euroleague’de Darüşşafaka Doğuş karşılaşması için İstanbul’a gelen Alman ekibi Brose Basket Bamberg’in başantrenörü Andrea Trinchieri, Trendbasket sitesine röportaj verdi.

Kendine has tarzıyla basketbol dünyasının sempati ve beğenisini kazanmayı başarmış olan Trichieri, Mustafa Kemal Atatürk’e hayranlığını ve yaptıklarını övdü.

İşte 47 yaşındaki İtalyan basketbol adımının, Atatürk hakkındaki sözleri;

Annem Hırvat ve Kemal Atatürk'ü ondan öğrendim. Yaptıkları çok ilgi çekici geldi, Türkiye'nin tarihini değiştiren büyük bir lider. Dünya tarihinde Kemal Atatürk kadar bir şeyleri sıfırdan var etmiş başka bir lider var mıdır, emin değilim. Türkiye'de oluşturduğu yapı ve ülkede modernizmin temellerini atması o şartlarda bana inanılmaz biçimde değerli geldi. Bir ürünü ya da kurumu oluşturmak çok zor, yıkmak ve tüketmek ise çok kolaydır. Bence, Türkiye'de şu an Kemal Atatürk'ün yaptığı müthiş işlerin değeri unutuluyor. Unutmak da yıkmak ve tüketmek kadar kolaydır aslında ve Türkiye için Kemal Atatürk'ün yaptıklarını unutmak, yıkım ile eş değerdir.

“Gelecekte Türkiye’ye gelir misin?” sorusuna ise Andrea Trinchieri, şöyle cevap verdi;

“Gelecekte Türkiye'den bir teklif alırsam bunu elbette düşünürüm ancak kariyerimin bundan sonraki döneminde ekonomik sebeplerin ikinci planda kalacağını söylemem mümkün. Brose Baskets, benim için harika bir tecrübe oluyor ve burada organizasyon kalitesinin birçok şeyden önce geldiğini daha iyi anladım. Ülke ya da şehir benim için önemli değil, önemli olan basketbol organizasyonunun kalitesi ve organizasyonun oyuna olan yaklaşımı.”