SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hüseyin göçertti

23 Kasım 2015

KARŞILAŞMADA çok keyifli bir mücadele vardı. Buna rağmen maç yerine bize yine hakemi yorumlamak düştü. Çünkü maçı yöneten Hüseyin Göçek, verdiği ve vermediği kararlarla her şeyin önüne geçti. Sonucu yine hakem belirledi. Göçek, her iki takımın lehine de aleyhine de hatalar yaptı. Karşılaşmanın hemen başında Quaresma'ya ceza alanının sağ köşesinden girerken rakibinin yüzde 100 faulü var. Ama hakem buna devam dedi. Halbuki orada hem bir faul hem de Sivaslı oyuncuya sarı kart vermesi gerekiyordu. Hadi bunu Göçek göremedi, yardımcı veya çizgi hakemi de mi göremedi? Bu nasıl bir ekip çalışmasıdır, anlayamadım!

Devamında Quaresma, bu kararı vermeyen Göçek'e inat gitti rakibinin tendonuna orta sahada bastı. Ama aklı bir önceki pozisyonda kalan Göçek, burada Quaresma'ya kartını gösteremedi. Bu hatalar buzdağının bir kısmıydı. Ama Hüseyin Göçek'in skandal kararları bunlarla bitmedi. Beşiktaş'ın lehine çok ağır bir kararla penaltı verdi. Sanıyorum ki, birçok Beşiktaşlı da bu penaltı kararından mutlu olmamıştır. Böylesine kolay bir penaltı düdüğü çalan Göçek, devamında rakip ceza alanı içinde kaleciyle karşı karşıya kalıp bariz gol atma şansına sahip Aatif'i yerde bırakan Beşiktaşlı oyuncuya kırmızı kartını gösterip, penaltıyı veremedi. Ayrıca maçın sonlarında İbrahim Akın'ın düşürülmesine penaltı verilmemesi işin başka acı tarafı. Yazık, çok yazık.

Bu nasıl bir hakemliktir ki, bir tarafın lehine çok kolayca kararlar verebiliyorsun ama diğer takımın lehine bunu uygulayamıyorsun? Eğer hakem orada penaltıyı verse ve kırmızı kartı gösterse, maç bu skorla mı bitecekti? Bunu kim iddia edebilir? Sivas'ın en baskılı oynadığı anda bu karar verilmedi. Şimdi ben soruyorum Göçek'e; vicdanı rahat mı? Böyle hakemlik mi olur?

Hep söylüyorum; hakemlerimizin özellikle yaşım ilerlemiş olanların büyük takımlara şirin görünme çabaları var. Bu, yanlış bir yol. İzleyin Ali Palabıyık ile Alper Ulusoy'un nasıl cesur hakemlik yaptıklarını. Arkadaşlar korkmayın, sizi TFF, MHK ve derneğiniz koruyamıyor olabilir. Ancak bizim gibi sağduyulu insanlar daima arkanızda olacaktır.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek