SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Boks kampı mı? Esir kampı mı?

Kastamonu Boks Kamp Merkezinde yaşandığı ortaya çıkan olayda, sporcu çocukların saçları zorla kesildiği ve otobüs ile 50 saat yolculukla şampiyonaya götürdükleri öğrenildi.

Güncellenme: 11:38, 21/11/2015
Boks kampı mı? Esir kampı mı?

Rusya’nın Anapa şehrinde yapılan, Üst Minikler Avrupa Boks Şampiyonası kampına çağırılan 13-14 yaş grubu 17 sporcunun saçları, Milli Takım antrenör tarafından zorla kestirildiği sanal ortamda paylaşılan fotoğraflar ve yazılarla ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, boks antrenörü Mustafa Ural’ın disiplin gerekçesiyle sporcuların saçlarını zorla kestirdiği öğrenildi.

Saçlarını kestirmek istemeyen ve ağlayarak bu uygulamaya karşı çıkan çocukların, Kastamonu’da bir berbere götürülerek 5’er TL kendi ceplerinden ödettirilerek saçlarının zorla kestirildiği, sporcuların paylaştığı fotoğraflarla gün yüzüne çıktı. Saçları kesilmesin diye yalvaran çocukların yine de saçları kesildi.

BOKS ŞAMPİYONASINA 50 SAAT YOLCULUK

Yaşanan bu olayın ardından, 15 Ülkeden yaklaşık 200 sporcunun katıldığı Üst Minikler Avrupa Boks Şampiyonasına çocukların otobüs ile 50 saat yolculuk yaparak gittikleri ortaya çıktı. Rusya’nın Anapa şehrinde yapılan şampiyonaya Ankara’dan kalkan otobüs ile Karadeniz sahilini dolaşarak, Batum üzerinden kara yolu ile Anapa’ya duraklamalarla beraber 50 saat yolculuk yaptıkları belirtildi.

25.09.2015 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer yaptığı açıklamada, “Bakımlı ve temiz olmak şartıyla öğrenciler saçlarını uzatabilir. Hiçbir öğrenciye saçı uzun diye olumsuz muamele yapılmamalı. Öğrencinin saçı uzun ancak temiz ve bakımlı ise, bu duruma göz yumulmalı” diye konuşmuştu.

Yayınlanma Tarihi:11:34,