SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mario Gomez’in talihi

19 Kasım 2015

Mario Gomez Beşiktaş'taki performansıyla alman milli takımına yeniden çağrılmayı başardı. Ancak çok şanssız bir döneme denk geldi. Paris'teki terör saldırıları bütün dünyayı sarsarken bundan en çok etkilenenlerin başında Almanya geldi. Olaylar Fransa ile oynadıkları maç esnasında yaşanmıştı. Ardından bütün geceyi statta geçirmek zorunda kaldılar. Basında Mario Gomez'in saldırılardan çok etkilendiği, hatta bir süre kendisine ulaşılamadığı belirtilmişti. Ardından bu sefer Almanya'nın Hollanda ile yapacağı maç ihbarlar nedeniyle iptal edildi. Stat yakınlarında bomba yüklü bir kamyonet bulunduğu iddia edildi. Tüm bunlardan sonra yıldız oyuncun psikolojisi ister istemez olumsuz etkilenmiştir. Beşiktaş teknik heyetinin yakından takip etmesinde fayda var.

EURO 2016’DA ŞANSIMIZ

Euro 2016'ya katılacak 24 ülkenin tamamı kesinleşti. Ev sahibi Fransa haricinde elemelerde gruplarında ilk 2 sırayı alan 18 takım ve en iyi üçüncü olarak Türkiye, Avrupa Şampiyonası'nda yer almayı garantilemişti. Son 4 takım ise play-off maçlarının ardından turnuvaya adını yazdırdı. Statünün değişmesiyle Avrupa Şampiyonası ilk kez 24 takımla oynanacak. Grup sayısı 4'ten 6'ya çıktı. Grup aşamasında ilk 2'ye giren toplam 12 ülkenin yanı sıra gruplarında 3. olanlardan daha çok puan toplayan 4 takım daha 2. tura yükselecek. Yeni statünün milli takımımıza avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Euro 2008'de olduğu gibi motivasyon faktörünün daha çok ön plana çıktığı eleme turlarında bu takım başarı sağlayabilir. Bu yüzden kurada iyi bir gruba düşmek ve bir şekilde gruptan çıkmak önemli.

ŞENOL GÜNEŞ FARKI

Tecrübeli teknik adamın Beşiktaş'a gelmesi takıma fayda sağladığı kadar oyuncuların bireysel başarılarına da büyük etki yapıyor. Şenol Güneş'in geçmişi zaten bu tür örneklerle dolu. Hiçbir takımda tutunamayan Burak Yılmaz ondan sonra Türkiye'nin 1 numaralı santrforu oldu. Bursaspor'da Volkan Şen'in adeta yeniden doğmasını sağladı, Şener, Ozan ve Serdar gibi futbolcuları milli takım seviyesine yükseltti. Siyah beyazlı futbolcular da şimdi aynı destekten faydalanıyor. Yunanistan karşısında tam 20 yıl sonra ilk kez bir milli maçta ilk 11'de 4 Beşiktaşlı futbolcu yer aldı. En az bunun kadar önemli olan Mario Gomez'in Almanya milli takımına dönmesi. Düşünün ki gittiği takım son dünya şampiyonu ve o takımın forveti Beşiktaş'ın oyuncusu.

YİNE UTANÇ

Yunanistan ile oynanan milli maçta Paris'teki terör saldırısında ölenler için yapılan saygı duruşu protesto edildi. Bütün önde gelen yabancı internet siteleri ve gazeteler bu durumu okuyucularına aktardı. Dünyaya rezil olmak değil mesele. Elbette o da ülkemizin imajı açısından önemli ama ölen masum insanlar için 1 dakikalık saygı duruşuna bile tahammül edemiyor durumuna gelişimiz kötü. Gerçi Konya'da da durum farklı değildi. Üstelik o zaman teröre kurban verdiğimiz kendi insanlarımızdı ve o bile protesto edildi. Bu görüntüler Türk halkına hiç yakışmıyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek