SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Vasat bir futbol gecesi

18 Kasım 2015

Avrupa Şampiyonası'na mucizevi bir şekilde vize alan Türkiye, 2015'in son milli sınavında elemelerde Faroe'nin bile altında kalıp rezil rüsva olan, İstanbul'a gelmeden üç gün önce Lüksemburg'a kaybeden, Süper Lig'den bilmem kaçıncı kez gönderilen Skibbe'den medet uman Euro 2004 şampiyonu Yunanistan'ı konuk etti. Kadrosunun tamamı neredeyse Avrupa'nın takımlarında forma giyen lejyonerlerden oluşan Komşu herhalde ekonomik krizle orantılı bir şekilde futbolda da düşüşe geçmiş. Yoksa böylesine bir çöküntüyü sportif bir nedenle açıklamak pek mümkün gözükmüyor.

Yunanlılar için iki ülke münasebeti nedeniyle sıradan bir maç değildi. Bundan dolayı yüksek motivasyonla başladılar. Özellikle sağdan bindirmelerle sol tarafımızı zorlamaya çalıştılar. Ancak İsmail günündeydi. Oyunun ilk 15 dakikalık bölümünün ardından kontrol tamamen Ay-Yıldızlılar'a geçti. Ama ilk yarıda futbol kalitesinin yüksek olduğunu söylemek pek mümkün değildi. Kısır geçen 45 dakikada futbol adına akıllarda kalan önemli bir enstantane yoktu.

Savunmaya çekilen Yunanlılar bu anlayışlarını ikinci yarıda da sürdürdüler. Ofansif anlamda etkinlikten uzak görüntüleri zaten bu anlamda eksik olduklarının göstergesiydi. Arda Turan'ın vuruşunu kaleci Karnezis'in şık bir şekilde kurtardığı pozisyon ilk tehlikeli atağımızdı. Ancak ikinci yarıda da ilk devredeki gibi oyunun ritmi düşüktü. Asların yokluğunda forma şansı bulan isimlerin bu fırsatı çok da olumlu kullandıklarını söyleyemeyiz. Sadece idare ettiler. Milli takımda vasatın üstünde gösterebileceğimiz bir oyuncu yoktu. Cenk Tosun'un kenara gelip Yunus Mallı'nın oyuna girmesiyle santrforsuz kaldık, Arda ile birlikte iki 10 numarayla hücum ettik ama taktik çorbaya döndü. İki takım da yenilmemek için öylesine oynadı, 90 dakika boyunca ne klas bir hareket ne de gol vardı.

Milli takım seyircisine bir parantez açmak lazım. Yunan milli marşı ve Paris saldırısı için yapılan saygı duruşunu ıslıklayarak ayıp ettiler. İnsanlık adına utanç verici bir durumdu. Ayrıca atılan siyasi sloganlar gerçek futbol seyircisini tribünden uzaklaştırıyor. İşte bu yüzden özellikle İstanbul'daki milli maçlarda bir türlü istenen atmosfer oluşmuyor. Takım Euro 2016 bileti alsa da seyirci sınıfı geçemiyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek