SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Antalyaspor’dan moral ziyareti

Antalyaspor antrenörü Yusuf Şimşek ve futbolcular, 'Tay-Sachs' hastalığı nedeniyle yatağa mahkum 3 yaşındaki Azra bebeği ziyaret edip hediye verdi.

Güncellenme: 17:11, 18/11/2015
Antalyaspor’dan moral ziyareti

Antalya’da 10 yıl önce evlenen Mehmet ile Derya Cunduz çifti, 3 yıl önce dünyaya gelen kız çocuklarına Azra adını verdi. 1 yaşına kadar sağlıklı bebeklik dönemi geçiren Azra’ya, bağırarak uyanma ve baygınlık geçirmesi üzerine götürüldüğü hastanede ‘Tay-Sachs’ hastalığı teşhisi konuldu. Enzim eksikliği olarak tanımlanan hastalığın ardından konuşma ve görme yetisini kaybeden Azra bebek, tedavisi olmayan hastalık nedeniyle 2 yıldır yatağa mahkum yaşıyor.

Anne Derya Cunduz, Tay-Sachs hastalığının beyinden kaynaklı enzim eksikliği sonucu vücutta olmayan enzimin zamanla yağ birikintisiyle organlara zarar verdiğini söyledi. Bu hastalığı taşıyanların zamanla solunum yetmezliğinden hayatını kaybettiğini dile getiren Cunduz, “1 yaşına kadar sağlıklı bir çocuktu, ‘anne’ demeye başlamış, apalamaya çalışıyordu. Nöbet geçirdikten sonra oturamamaya başladı. Dünyada tedavisi yok. Azra’yı kaybetme korkusunu her gün yaşıyorum” diye konuştu.

Azra’nın görme yetisini kaybetmesinin yanı sıra, ağızdan beslenemediğini dile getiren Derya Cunduz, kızında astım rahatsızlığı oluştuğunu da anlattı. Derya Cunduz, Azra ve ‘Tay-Sachs hastalığına sahip kişilerin nefes alması için gerekli solunum cihazının devlet tarafından karşılanmasını talep etti.

Azra’nın babası Mehmet Cunduz da kızının hastalığını öğrendikten sonra çok üzüldüklerini dile getirdi. Azra’nın nefes aldığı müddetçe yaşaması için mücadele edeceklerini vurgulayan Mehmet Cunduz, “Kızımın hastalığını öğrendiğimizde dünyamız başımıza yıkıldı. Elimizden geldiğince kızımızı yaşatmak istiyoruz. Tek isteğimiz devletimizin bu hastalığın tedavisini araştırması. Dünyada milyonda, Türkiye’de 10 milyonda bir görülen hastalık. Tek isteğimiz hastalığa dikkat çekmek ve kızımın ölmeden tedavisini gerçekleştirmek” dedi.

Antalyaspor Antrenörü Yusuf Şimşek ile beraberindeki futbolcular, Cunduz ailesine moral desteği sağlamak amacıyla Azra bebeği ziyare etti. Ziyarete Şimşek’in yanı sıra, kırmızı beyazlı takımın futbolcuları Serdar, Sakıb, Ömer, Zeki, Makoun, kulübün idari menajeri Cem Deda ile 07 Gençlik taraftar grubu üyeleri katıldı. Aileyle sohbet eden antrenör Şimşek, Azra bebeği sevdi. Şimşek, Azra bebeğin tedavisi için aileye maddi ve manevi destek sağlamaya hazır olduğunu söyledi. Şimşek ve futbolcular Azra bebeğe oyuncak ile forma hediye etti.