SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İngiltere’den Fransa’ya büyük jest

Wembley Stadı'nda yarın oynanacak İngiltere-Fransa maçında ev sahibi takımın taraftarlarının, rakiplerinin milli marşını söylemeye hazırlandıkları ortaya çıktı.

Güncellenme: 10:46, 16/11/2015
İngiltere’den Fransa’ya büyük jest

İngiltere ile Fransa arasında salı günü oynanacak olan hazırlık karşılaşması tarihte eşine rastlanmayan bir görüntüye sahne olacak.

Fransa-Almanya maçı sırasında Stade de France başta olmak üzere Paris’te birçok nokta saldırı hedefi olmuş, yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği katliamın ardından ülkede olağanüstü hal ilan edilmişti. Güvenlik endişesine karşın hafta içindeki maçın oynanmasına karar verilmişti.

Dehşetin ardından İngiliz taraftarlar sosyal medya üzerinde örgütlendiler. Tarihinin en büyük acılarından bir tanesini yaşayan Fransız halkı ile dayanışmaya gitmek isteyen Adalılar, Wembley Stadı’ndaki karşılaşmanın öncesinde Fransa Milli Marşı söylemeleri yönünde girişimlerde bulundu.

“MARŞI EZBERLEYİP ÖYLE GELİN”

Salı günkü maçı yayınlayacak olan televizyon kanalı ITV de sosyal medya hesabından bu çağrılara destek oldu ve ev sahibi taraftarların maç gününe kadar Fransa Milli Marşı’nı ezberlemesini, karşılaşma öncesindeki seremonide söylemelerini istedi. İki ülke tarihte birçok kez birbirleriyle savaşmışlardı.