SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Buz Hokeyi Başkanı Prof. Dr. Bülent Akay, “Uluslararası maçlarda uygulanan dört hakem kuralı, artık ülkemiz buz hokeyi liglerinde de uygulanacak” dedi.

BUZ HOKEYİNDE 4 HAKEM UYGULAMASI BAŞLADI

Bu yıl ilk defa süper lige yükselme maçlarında 4’lü hakem sistemine geçtiklerini açıklayan Başkan Bülent Akay, şöyle konuştu:

”Bu uluslararası maçlarda uygulanan sistem. Önceden maçlar 2 hakemle yönetiliyordu. Şimdi biz de Türkiye’deki maçlarda bunu uygulamaya başladık. Hakemlerimizin de bu ilk maçlarda başarıyla uyguladığını gördük. Bu da gelecek için bize güven verdi ve bu uygulamamız devam edecek. Süper ligde ve kadınlar ligindeki yaşanan rekabetin Milli takımlarımıza olumlu olarak yansıyacağına inanıyorum. Milli takımlarda bu yıl büyük Erkekler Milli Takımımız İstanbul’da, Kadın Milli Takımımız ise gelecek yıl Ankara’da Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecekler. Çalışmalarımız tamamen Milli takımlarımızın bu şampiyonalarda derece yapması üzerine kuruldu.”

BUZ HOKEYİNİ YAYGIN HALE GETİRECEĞİZ

Süper lige yükselecek takımların belli olacağı yükselme grubu maçlarının başladığını belirten Akay, ”Doğu ve batı grubu olmak üzere oynanan süper lig yükselme maçları büyük mücadeleler ile başladı. İlk hafta İstanbul’da batı ve Erzurum’da doğu grubu maçlarını oynadılar. Özellikle Erzurum halkı maçlara çok yoğun bir ilgi gösterdi. Üç hafta sürecek olan yükselme grubu maçlarından sonra ilk üç sırayı alacak olan takımlar Aralık ayında başlayacak olan süper ligi oluşturacaklar. Süper lig maçları çift devreli olmak üzere Türkiye genelinde oynanacak. İlk dört sırayı alacak takımlar Play-Off grubunda mücadele edecekler. Play-off maçlarından sonra ilk üç belli olacak ve şampiyon takımımız Ülkemizi (IIHF) Continental Kupası’nda temsil edecek. Buz hokeyini ülkemizde tanıtmak ve yaygın hale getirmek için Federasyon olarak çok yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Seyircileri maçlara çekmek için tanıtımlarımız aralıksız devam ediyoruz” ifadesini kullandı.