SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Parkinson hastalığını yendi maratona katıldı

Eski basketbolcu Mehmet Kahyaoğlu, parkinson hastalığını yendikten sonra İstanbul Maratonu'nda beyin pili hastaları için koştu.

Güncellenme: 15:24, 15/11/2015
Parkinson hastalığını yendi maratona katıldı

Bu sene 37.'si düzenlenen Vodafone İstanbul Maratonu halk koşusuna parkinson hastalığını beyin pili ile yenen eski milli basketbolcu Mehmet Kahyaoğlu da katıldı. Kendisi gibi parkinson hastalarına yardımcı olmak amacıyla kurulan Beyin Pili Hastaları Derneği için koşan Kahyaoğlu, Asya'dan Avrupa'ya geçerek kıtaları aştı.

Milli basketbolcuya; bir zamanlar ayakkabısını bağlayamayan, gömleğini ilikleyemeyen, yardım olmadan su bile içemeyen ancak beyin pili ameliyatıyla eski sağlıklı günlerine kavuşan parkinson hastaları da eşlik etti. Kahyaoğlu ve dernekten arkadaşları, Asya'dan Avrupa'ya koşarak geçen beyin pili hastaları olarak adlarını tarihe yazdılar.

PARKİNSONU BEYİP PİLİ İLE YENDİ

Parkinson hastalığı nedeniyle yürüyemeyen, su bile içmekte zorlanan eski milli basketbolcu Mehmet Kahyaoğlu, beyin pili ameliyatıyla hastalığı yenmesi sayesinde İstanbul Maratonu'na katıldı. Darüşşafaka, Pınar Karşıyaka, Banvit gibi bir çok basketbol takımının yanı sıra milli takımda da forma giyen 38 yaşındaki Mehmet Kahyaoğlu, Vodafone İstanbul Maratonu halk koşusunda kıtaları aşmayı başardı.

Parkinson hastalığından dolayı yaşadığı zorlukları dokuz ay önce olduğu beyin pili ameliyatı sayesinde atlatan milli basketbolcu Kahyaoğlu, maratonda kendisi gibi günlük hayatında zorluk yaşayan hastalara yardımcı olmak amacıyla kurulan Beyin Pili Hastaları Derneği için koştu.

“PARKİNSON NEDENİYLE YÜRÜYEMİYORDUM AMA BUGÜN KITALARI AŞTIM”

Basketbol hayatını sekiz yıl önce yakalandığı parkinson hastalığı nedeniyle bıraktığını söyleyen Kahyaoğlu; yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı:

“Bir zamanlar basketbol sahasında ter dökerken hastalığın ortaya çıkmasıyla basketbol oynayamaz hatta yürüyemez hale geldim. Sonrasında yaptığım araştırmalarla beyin pilinin parkinson hastalarını hayata bağladığını öğrendim. İlaç tedavisinin ardından beyin pili cerrahisi ile normal yaşantıma geri döndüm. Sporu yeniden hayatıma kattım.

İstanbul Maratonu'na katılmak istedim çünkü benim gibi parkinson hastalarına umutsuzluğa kapılmamaları gerektiği mesajını vermek istedim. Parkinson bir kader ya da çaresiz bir hastalık değil. Hiçbir zaman pes etmesinler. Beyin pili ameliyatıyla eski hayatlarına geri dönebilirler. Benim bu maratona katılmış olmam bunun en güzel kanıtıdır işte.”