SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIFA'nın Şili'de düzenlediği U17 Dünya Futbol Şampiyonası’nda ikinci olan Mali Milli Takımı, başkent Bamako'da yüzbinlerce kişi tarafından sevinç gösterisi ile karşılandı. Geçtiğimiz salı gecesi Bamako Senou Havalimanı’na gelen Mali 17 Yaş Altı Milli Futbol Takımı, kendileri için hazırlanan platformun üstünde Malili futbolseverleri selamladı.

Genç futbolcular, yaklaşık 25 kilometrelik bir mesafe boyunca yoğun tezahürat, sevgi gösterisi ve binlerce motosiklet, otomobil ve sotrama denilen dolmuşlar eşliğinde Bamako Spor Sarayı Salonu’nda toplanan binlerce kişiyi selamladı.

Mali Futbol Milli Takımları bazında en yüksek başarıyı elde eden ve dünya ikincisi olan Mali U17 Takımı kaptanı Malili sporseverlere hitaben, “Bizi böyle unutulmaz bir şekilde karşıladığınız için hepinize teşekkür ediyoruz. Yaşasın Mali, yaşasın Futbol!” sözleri ile hitap etti.

MALİ CUMHURBAŞKANI ÖDÜL VERDİ

Finalde Nijerya'ya kaybeden Mali'nin genç kramponlarına kazandıkları dünya ikinciliğinden dolayı Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, her bir sporcuya 50 bin dolar olmak üzere para ödülü verdi. Cumhurbaşkanlığı sarayında düzenlenen törende Keita, “Mali futbolu artık dünyada elit sınıfına yükseldi. Oyuncumuz Ali Malle, gayret ederse Messi'den daha iyisini yapabilir” İfadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, U17 Şili'de turnuvanın en iyi kalecisi seçilen Samuel Diarra'ya da altın eldiveni ülkesine getirdiği için teşekkür etti.