SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kıtalararası Vodafone 37. İstanbul Maratonu'nda 42 kilometrelik kadınlar koşusu tamamlandı. Yarışmada Etiyopyalı Amane Gobena birinci, Kenyalı Gladys Chepkemoi Chemone ikinci, Meryem Erdoğan ise üçüncü oldu.

Yarış saat 09.00’da başladı. 42 kilometre 195 metrelik yarış boyunca renkli görüntüler yaşandı. Yarışmacılar yarış boyunca helikopterlerle ve insansız hava araçlarıyla görüntülendi. Vatandaşlar da maratona yoğun ilgi gösterdi.

YARIŞMAYI 1. BİTİREN KOŞUCU SECDEYE VARDI

Kadınlarda birinci 2 saat 31 dakika 58 saniye ile Etiyopyalı Amane Gobena oldu. Gobena bitiş çizgisini geçer geçmez, secdeye vardı. İkinci Kenyalı Gladys Chepkemoi Chemone olurken, üçüncü ise Etiyopya asıllı Türk vatandaşı Meryem Erdoğan oldu.

Elit yarışmacılarda birincilere 50 bin dolar, ikincilere 25 bin dolar, üçüncülere ise 15 bin dolar verildi. Yarışmacılar ödül töreni sonrası hatıra fotoğrafı çektirdi.

BİRİNCİ GELEN ENGELLİLERE 5 BİN DOLAR

Tekerlekli sandalye sınıfında engelli sporcular arasından kadınlarda birinci Hamide Kurt olurken, ikinci Zübeyde Süpürgeci finish çizgisinden geçti.

Erkeklerde tekerlekli sandalyede birinci Birol Kaman, ikinci Ömer Cantay, üçüncü ise Semih Görkem Piyeroğlu oldu. Engelli yarışmacılarda birincilere 5 bin dolar, ikincilere 3 bin dolar, üçüncü gelene ise 2 bin dolar verildi.