SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fransa’da meydana gelen terör saldırıları futbol dünyasını da etkiledi. Alman Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Löw: “Hepimiz sarsıldık ve şoke olduk”

Paris’te Stade de France’da oynanan Fransa-Almanya özel maçı sırasında yaşanan patlamalar stattan da duyuldu. Stade de France’da oynanan maç sırasında meydana gelen bombalı saldırının sesi maç 0-0 devam ederken saha içine yansıdı.

Stadın kapısına çok yakın bir noktada yapılan saldırı ve patlamalar nedeniyle stattan hiç bir taraftarın çıkmasına izin verilmedi.

SÜPER LİG’DEN İKİ FUTBOLCU DA ORADAYDI

Beşiktaşlı Mario Gomez ile Galatasaraylı Lukas Podolski de Almanya milli takım kadrosunda yer alıp Stade de France’da bulunuyordu.

İki oyuncu büyük şok yaşadı. Maç sonrasında soyunma odasına giden futbolcular neler olup bittiğini öğrenmeye çalıştılar. Koridor ve soyunma odasındaki ekrandan patlama ile ilgili bilgi aldılar ve yakınlarına iyi olduklarını söylediler.

MAÇTAN ÖNCE ALMAN MİLLİ TAKIMININ KALDIĞI OTELE BOMBA İHBARI YAPILMIŞTI

Karşılaşma öncesinde Almanya Milli Futbol Takımı’nın Paris’te konakladığı otele bomba ihbarı yapılmıştı. Alman kafilesinin kaldığı Molitor Oteli’i boşaltılmış, ihbarın asılsız olduğu anlaşılınca kafile 2 saat sonra otele dönmüştü.

MAÇTAN 5 SAAT SONRA STATTAN AYRILABİLDİLER

Alman Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Löw karşılaşma sonrasında Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD’ye yaptığı açıklamada, karşılaşmanın kendisi için arka planda kaldığını belirterek, “Hepimiz sarsıldık ve şoke olduk” ifadesini kullandı.

Löw’ün yardımcısı Oliver Bierhoff ise maçın ardından girdikleri soyunma odasında herkesin büyük korku yaşadığını söyledi ve, “Oyuncular şok oldu. Hemen telefonlarına sarılıp bilgi almaya ve ailelerine haber vermeye çalıştılar. Büyük bir belirsizlik, korku ve soyunma odasında garip bir ruh hali vardı” dedi.

Alman ekibinin güvenlik sorumlusu Hendrik Grosse Lefert de Fransız makamları, Fransa Futbol Federasyonu ve olay yerinde bulunan Alman güvenlik

birimleriyle yakın işbirliği içinde olduklarını dile getirerek, “Oyuncular da olayın bilincinde ve hepsi çok gergin. Durumun daha da tehlikeli hale gelmemesini

ümit ediyoruz” diye konuştu. Futbol kafilesi tüm tedbirlerin alınmasından sonra maçtan 5 saat sonra stattan ayrılabildiler.

FUTBOLCULAR DİREKT EVLERİNE GİTTİ

Kafile hiç otele uğramadan havaalanına götürüldü ve özel uçakla Frankfurt’a döndü. Yerel saatle 09.52’de Frankfurt’a inen futbolcular evlerine yollandı.

Programa göre Alman kafilesi pazara kadar Paris’te kalacak ve direk olarak salı günü Hollanda ile karşılaşacağı Hannover’e geçecekti. Hollanda maçının oynanıp oynanmayacağı konusunda gün içinde karar verilmesi bekleniyor.

EURO 2016 ZORA GİRDİ!..

L’Equipe’te yer alan habere göre, Fransa Futbol Federasyonu başkanı Noel Le Graet, “EURO 2016 için zaten endişeler vardı. Artık görülüyor ki bu endişeler güçlendi” diye konuştu. Paris’te meydana gelen 7 ayrı saldırıda ölü sayısının 120’den fazla olduğu ve yaklaşık 200 kişinin yaralandığı belirtilirken, Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Le Graet: “Stade de France’ın girişindeki patlamada 3 kişi hayatını kaybetti” dedi. Açıklamalarda bulunan Le Graet, stadın kapılarının birinin önünde olan patlamada 3 kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin yaralandığını söyledi.

FUTBOLCULARIN SOSYAL MEDYADAKİ TEPKİLERİ

Galatasaraylı Podolski “prayforparis” hastahgi ile siyah renkte eyfel resmi paylaştı.

Fenerbahçeli Lazar Markovic “Pray for France (Fransa için dua) yazarak terörü lanetledi.

Arda Turan: “Korkunç bir haber, dualarım bütün Paris için”

Melo: noterorism hastagh’i ile “I see humans, but no see humanity” yazarak “İnsanlar gördüm ama insanlık görmedim” dedi.