SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Topu kullanmak önemli

12 Kasım 2015

Topla oynamak, topa sahip olmak futbolcun temel amaçlarından olsa da kullanma becersisi daha büyük önem taşıyor. İşte Galatasaray’ın başına gelen de bu. Sarı-kırmızılı bu sezon en yük topla oynama oranına ulaştığı 2 maçı Osmanlıspor (%68) ve Rizespor (%69) maçı kaybetti. Hamza Hamzaoğlu’nun mutlak surette topu verimli kullanmak konusunda takım içinde bazı değişikliklere gitmesi lazım.

Bu da bir avantaj

İnönü Stadı yıkılalı 2.5 sene oldu. Beşiktaş bundan öncesi 2 sezon ve halen devam eden sezonda gerçek bir saha atmosferi yaşamadı. Sürekli seyahatlar futbolcuları şüphesiz yordu. Bütün bunlar olumsuzluk olsa gösterilse de aslında farklı bir beceri kazandılar. Herhangi bir sahada hiç atmosferden etkilenmeden rahatlıkla mücadele edebiliyorlar. Bu sayede Beşiktaşi İnönü yıkıldığından bu yana Anadolu’da yani İstanbul dışında oynadığı 19 deplasman maçında 15 galibiyet 2 beraberlik aldı. Sezonun geri kalanında siyah-beyazlı ekibn en önemli avantajlarından biri de bu olacak.

Vitor, Persie’deki potansiyeli keşfetti

Robin van Persie futbola başladığı Feyenoord kulübünde ağırlık olarak sol kanatta oynuyormuş. Genç yaşlarda Arsenal’e transfer olduğunda Arsene Wenger ondaki golcülük potansiyeli keşfettikten sonra hep merkez forvet olarak kaldı. Hollandalı yıldız kariyeti boyunca Arsene Wengeri Alex Ferguson, David Moyes, Louis van Gaal gibi üst düzey isimlerle çalıştı. Hiçbiri ondaki sağ açık olma potansiyalini keşfedemedi. Ta ki Fenerbahçe’ye gelene kadar. En önemli özelliği son vuruş becerisi olan Van Persie’yi sağ kanatta oynatıyor Pereira. Muhtemelen olmayacağını da biliyor. Niyet okuyuculuğu  yapmayı elbet ama bana sanki yönetim baskısıyla oynattığı oyuncuyu etkisiz göstermek için böyle bir tercih kullanıyor gibi geliyor. Olay sadece Van Persie değil.  Bu kalibrede bir oyuncunun değersizleştirilmesi, Fenerbahçe’nin ileride transfer etmeyi düşündüğü yıldız isimler için de kötü bir örnek teşkil ediyor. Mesela yakın arkadaşı Robben’in ne düşüneceğini tahmin edin.

Atatürk ismi siliyor

10 Kasım’da bir kez daha Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü özlemle andık. Çok değil 10 sene öncesine kadar Atatürk’ün ismi Türkiye’nin dört bir tarafında olduğu gibi spor tesislerinde de yaşıyordu. Futbol stadları yakın dönemde ciddi bir yenileme süresinden geçiyor. Bir çok ilde yeni stadyumlar faaliyete geçti, bir kısmında inşaatlar bitmek üzere. Atatürk ve İnönü isimleri de bu sürecin kurbanı oldu. Kayseri, Konya, Rize, Antalya, İstanbul gibi bir çok ilde Atatürk ve İnönü adları silindi. Bursa, Kocaeli ve Malatya’da son günlerini yaşıyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek