SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, 2016 Avrupa Şampiyonası’nın açılış maçında Fransa ile oynamak istediğini söyledi. Ayrıca Terim, tüm futbolculara çağrıda bulunarak; “Bir gece ansızın herkes çağrılabilir.” dedi.

A Milli Futbol Takımı’nın yarın Katar Milli Takımı ile yapacağı özel maç öncesi Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim basın toplantısı düzenledi. Sözlerine Katar’ı överek başlayan Terim, yarın oynanacak maçta kaybetmeyi hoş karşılayacağını ifade etti. Tecrübeli teknik adam, şöyle konuştu:

“Milli takımların enternasyonal seviyenin en önemli özelliği değişik futbol ekolleri ile oynamanız. Her ülkenin kendi felsefesi vardır. Değişik takımlarla oynamanın yararı vardır. Ama ne olursa olsun bizim takımımızın her rakip karşısında ne yapacağı çok önemli. Kendi hatalarımızı göreceğiz. 7 tane maç oynadı bu çocuklar ve uçurumun kenarında oynadılar. Böyle bir oyuncu topluluğu bu 7 maçı hiç mağlup olmadan oynadılar. Bu yüzden bu maçta her türlü sonucu hoş karşılayacağım. Kaybetmeyi hiç sevmediğimi herkes bilir ama. Özellikle bu kadar baskı ve gerilimli maçları atlatmak kolay değil. O yüzden rahat bir maç oynamalarını bekliyorum. Tabi bir kaç oyuncuyu da görürsem güzel olacak. Ama ciddiyetten hiçbir şekilde uzaklaşmayacağız.”

‘Katar’a yenilirseniz sürpriz olarak değerlendirir misin?’ şeklindeki soruya Terim, “Bu kadar kazanmış bir takım sürpriz olur. Oyunda her türlü sonuç olur yanlış anlaşılmasın ama şuan ki Türk takımının yenilmesini sürpriz olarak değerlendiririm.” dedi.

“FRANSA İLE AÇILIŞ MAÇINI OYNAMAK İSTERİM”

Bir basın mensubunun ‘EURO2016 Avrupa Şampiyonası’nda gruplar için aklınızdan geçen ülkeler var mı?’ sorusuna ise Fatih Terim, şöyle cevap verdi:

“Kafamda bir şey yok ama 12 Aralık yaklaştıkça herkesin aklında bir grup vardır. Başarılı takımlar arasında seçmek çok zor. Her takımın çok ciddi ve saygıdeğer olduğunu düşünüyoruz. Avrupa Şampiyonası’nda hangi grupta olduğumuzu çok da önemsemiyorum. Türk milli takımının her şampiyonada bulunması en büyük başarıdır. O festivalin içinde yer almalıyız. Bunu başardık. Şimdi orada mümkünse uzun vadeli bir rezervasyon yaparak sonuna kadar kalmak. Mümkünse 35 gün kalmak yoksa en kötü 17 gün kalıyoruz zaten.

Açılış maçını biz oynayalım isterim. 2,5-3 milyar insan bizi izlesin. Paris’te Fransa ile oynamak korkutucu olabilir ama mağlubiyet endişesi taşımadan böyle bir festivalin açılışında oynamak isterim. Bu oyuncular zorluklara alışmalılar. Grubu açıkçası çok da önemsemiyorum. Muhakkak kalbimizde yatanlar var tabii. Hatta yakınlaştıkça biz de kura çekiyoruz. Bunu bizim evde Merve yaptı. Başkan, (Yıldırım Demirören) ‘biz de bir kura çekelim’ dedi. Yine bir prova yapacağız.”

“YUNUS ÇOK ŞEYLER BEKLEDİĞİMİZ OYUNCULARDAN”

Milli takıma ilk defa katılan gurbetçi futbolcu Yunus Mallı ile ilgili de konuşan Fatih Terim, “Yunus Mallı iyi şeyler beklediğimiz oyunculardan. Ülkesine kullandı şansını. İyi de oldu. Yaza kadar bir kaç maç oynayacağız. Çok vaktimiz yok. Mart’ta da bir iki maç oynayacağız. Sonrasında fazla bir tatil yok. Bu arada çok iyi bir performansla takımımızın içinde olur.” dedi.

“BİR GECE ANSIZIN HERKES ÇAĞRILABİLİR”

Fatih Terim son olarak ise tüm futbolculara bir çağrıda bulundu. Terim, “Türkiye ligindeki her oyuncu ama her oyuncu. Yakın bir zamanda da bunu hissettireceğiz. 2016’da olmaya hakkı olan insanlardır. Bunu da son zamanlardaki zorlamalarından isteklerinden anlıyorum. 20+3 olan kadroya girebilmek adına her futbolcunun hareket etmesini istiyorum. Adaletten şaşmayacağız. Her oyuncumuzu değerlendirmeye çalışıyoruz. Hak ettiğine inandığımız bize katkı yapacağını düşündüğümüz her oyuncunun kadro için şansı var. Kimsenin bir kez çağrılmadı diye ‘bir daha çağrılmam artık’ diye düşünmesini istemiyorum. Bir gece ansızın herkes çağrılabilir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yayınlanma Tarihi:19:47,