SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fransa’da bir sarı kart bile her şeyi bitirebilir!

A Milli Futbol Takımımız'ın da katıldığı Euro 2016'da yeni statüyle birlikte grup aşaması için önemli yenilikler yapıldı. İşte en iyi üçüncülerin belirlenme şekli.

Güncellenme: 14:03, 11/11/2015
Fransa’da bir sarı kart bile her şeyi bitirebilir!

Bu yaz 10 Haziran ve 10 Temmuz tarihleri arasında tüm dünyayı etkisine alacak olan EURO 2016’da format değişti. Takımlar ve gruplar çoğaltıldı ve bir eleme turu daha eklendi. Daha önce 16 takımla oynanan Avrupa Şampiyonası Finalleri, Euro 2016’dan itibaren 24 takımla oynanacak.

Goal.com’un haberine göre; dörder takımdan oluşan 6 grupta ilk ikiye giren takımlar doğrudan bir üst tura çıkacak. Grupları üçüncü sırada tamamlayan en iyi dört takım da gruptan çıkma hakkı kazanacak. Böylece grup aşaması sonrasında toplam 16 takım eleme usulüyle mücadele edecek. Yani eleme maçları bir tur fazla oynanacak.

EN İYİ ÜÇÜNCÜLER NASIL BELİRLENECEK?

Dört gruptan çıkacak en iyi üçüncüler ise şöyle belirlenecek. İlk olarak grupta toplanan puanlara bakılacak. Puan eşitliği durumunda gol averajına ve ardından atılan gol sayısına bakılacak. Eğer tüm bu kriterler eşitse fair-play puanı (sarı kart 1 puan, kırmızı kart 3 puan, sarı + kırmızı kart 4 puan) düşük olan takım öne geçecek. En son olarak da 2015 UEFA Milli Takımlar sıralamasına göre en iyi üçüncüler belli olacak.

Gruplarından en iyi üçüncü olarak çıkan dört takım, son 16 turunda grup birincisi takımlardan biriyle eşleşecek.