SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Euroleague’de yeni format

Bu sezon 4 takımımızın olduğu Euroleague'de gelecek sezon için format değiştirildi. 16 takıma indirilen organizasyona Fenerbahçe ile Anadolu Efes direkt kalacak.

Güncellenme: 11:11, 11/11/2015
Euroleague’de yeni format

Basketbolda Avrupa'nın en önemli organizasyonu olan Turkish Airlines Euroleague'de yeni sezondan itibaren farklı bir formata geçileceği açıklandı. 2016-2017 sezonundan itibaren Euroleague, 16 takımlı lig usülüyle oynanacak. Fenerbahçe ve Anadolu Efes, direkt katılım hakkına sahip 11 takımdan biri olacak.

Euroleague tarafından açıklanan yeni formata göre ligde 24 takım yerine 16 takım mücadele edecek. Her takımın birbiriyle ikişer kez karşılaşacağı ligde normal sezonda 30 maç oynanacak. Sıralamada ilk sekiz sırada yer alan ekipler play-off oynama hakkı elde edecek. Play-off maçları beş maç üzerinden yapılacak ve üç galibiyet elde eden ekipler Dörtlü Final'e yükselecek.

Yeni formatta Euroleague organizasyonuna doğrudan katılma hakkı elde eden takımlar arasında A lisansı sahibi Anadolu Efes, Fenerbahçe, Barcelona, Real Madrid, Laboral Kutxa, Olimpiakos, Panathinaikos, EA7 Milan, CSKA Moskova, Maccabi Fox ve Zalgiris Kaunas yer alıyor.

ULEB Cup şampiyonunun yanı sıra üç yerel lig şampiyonu ve elemelerden gelecek bir takım da Euroleague organizasyonuna direkt katılım hakkı elde ederek 16 takımlı grubu tamamlayacak.