SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, 5-6 Aralık’ta yapılacak kongreye değinirken, “Gün kapalı kapılar ardında değil, yüz yüze ve sonuç üretmeye yönelik konuşma günü” dedi.

Divan Başkanlık Kurulu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Divan Kurulu Başkanı Sürmen, 28 Ekim 2015’te yönetim, eski başkan ve asbaşkanlar ve eski Divan Kurulu başkanlarıyla bir toplantı yapıldığını hatırlattı, “Ancak bu toplantıya arzu edilen düzeyde katılım sağlanamadı. Çalışmalarımız bazı basın organlarında farklı yorumlandı. Mana yüklemek kongre sürecine katkı sağlamaz” diye konuştu. Ali Sürmen, Trabzonspor’un uzun zamandır sportif, idari ve ekonomik sorunlar yaşadığını da vurgularken de şunları söyledi:

“ADAYLARDAN BEKLENTİMİZ CAMİAYA KULAK VERMELERİ”

“Bu sorunların son zamanlarda saha içi ve saha dışı olaylarla geldiği boyuttan kaygı duymamak Trabzonspor sevdasıyla bağdaşmaz. Tüm bu zorluklara rağmen yapılacak kongrede başkanlığa ve yöneticiliğe aday olan arkadaşlarımızın istek ve cesaretinin takdirle karşılıyoruz. Tüm camia tarafından dile getirilen ve ortak aklın ürünü olan, azami düzeyde birlik ve beraberlik olmadan bu sorunların aşılmasının imkansız denecek kadar zor olduğu düşüncesinin, bütün aday arkadaşlarca mutlaka değerlendirilmesi kanaatindeyiz. Bizim adaylardan beklentimiz, camianın bu duyarlılığına ve tavsiyesine kulak vererek çalışmalarını sürdürmeleridir. Sadece kongre kazanmaya yönelik çalışmalar, belki makam kazandırır ama Trabzonspor’da hedeflenen sonucu ve huzuru getirmez. Adayların yarışında tarafımızdan yapılan birlik ve beraberlik çağrısının dışında mevcut yöneticiler de dahil kimse tutulamaz.”

trabzonspor-başkanlar-10-11

“ADAMCILIK, GRUPÇULUK GERİDE BIRAKILMALI”

Divan Kurulu Başkanı Sürmen, çözüm arayışında geçmişe dayalı kongre hesapları, siyasi bakış, adamcılık, grupçuluk ve bölgeciliğin geride bırakılmak zorunda olduğunu ifade ederken de şöyle konuştu:

“Geçmişe dayalı kırgınlıkla söylenecek sözlerin ya da adayları değerlendirmenin düne dair yaşanmışlıkları hatırlatmaktan öte bugüne hiçbir katkısı olmayacaktır. Bu nedenle 13 Kasım 2015’te divan başkanlık odasında yapılacak toplantıya başta yönetim kurulu olmak üzere mevcut kurulların, tüm eski başkanlar, eski asbaşkanlar, eski divan kurulu başkanlarının katılımını ve katkı sağlamalarını tarihi bir sorumluluk olarak görüyoruz. Gün kapalı kapılar ardında değil, yüz yüze ve sonuç üretmeye yönelik konuşma günüdür.”

“DAHA BÜYÜK SALON GEREKLİ”

Ali Sürmen, kongrenin yapılacağı 19 Mayıs Spor Salonu’nun kapasitesinin 1000 kişi olduğunun hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

“Salon konusu önemli. Yönetim kuruluyla hem görüşerek hem de resmi yazıyla bu salonun yeterli olmayacağını bildirdik. 9973 üyenin katılacağı kongre salonunun oturma düzeni 1000 kişidir. Tıka basa doldurduğunuzda bile ancak 2000 kişi alır. Yönetim kurulunun üyelerine eziyet etme hakkı yoktur. Bu kongrenin 1000 kişilik salonda yapılma imkanı olmadığından en uygun yer de bize göre Hayri Gür Spor Salonu’dur. En az 3000 kişi salonun dışında herhangi bir sıkıntılı ortama girmesi halinde orada yaşanacak arbedeyi hangi emniyet gücü giderebilir? İdari yetkililerin de yaşanmış bazı olaylardan sonra ikinci bir olaya meydan vermemeleri gerekir. Bunun onlar için de çok hayırlı sonuçlar doğurmayacağını düşünüyorum.”

“TRABZONSPOR MAHKEME KAPILARINDAN UZAKLAŞTIRILMALI”

Başkan Ali Sürmen, Yargıtay’ın İbrahim Hacıosmanoğlu başkanlığındaki yönetimin görev süresiyle ilgili verdiği kararın ardından başlayan tartışmalarla ilgili bir soruya cevap verirken şöyle dedi:

“Yönetimin kongre kararı almasında yasadışı bir durum yok. Trabzonspor’un bu sürecine hukukun maalesef menfi katkısı var. Bunu bir hukukçu olarak açıklamaktan zul duyuyorum. Kamu yararına bir derneğin yargı sürecinin 2.5 yıl sürmemesi gerekir. Bundan sonra yapılacak olağan kongrenin yargıya taşınması, Trabzonspor’a katkı sağlamaz. Trabzonspor artık mahkeme kapılarından uzaklaştırılmalıdır. Asıl çözüm bekleyen sorunlar varken mahkeme kapılarında çıkacak kararı beklemek bize zaman kaybettiriyor. Bunu düşünen arkadaşlara benim tavsiyem kongreden sonra yargıya gitmektense kongreye odaklanmaktır. Sonra da üyelerin kararına saygı göstermektir.”

KAYYUM TARTIŞMALARINA YANIT

Başkan Ali Sürmen, kayyum tartışmalarıyla ilgili bir soru üzerine bu konuda bilgi kirliliği olduğunu vurgularken şunları söyledi:

“Yönetimin görev süresi, şimdi değil bana göre Yargıtay, yerel mahkeme kararını onayladığı tarihte bitmiştir. Ama Denetleme Kurulu, bu konuda bir rapor tutmadı. Denetleme Kurulu, yönetim kurulunun görevini bittiğine dair tüzüğün 45 ve 52’inci maddesi gereğince bir rapor düzenleseydi, farklı bir boyut başlayacaktı Trabzonspor’da. Denetleme kurulu böyle bir raporu tutmayacağı yönünde görüş bildirince, yönetim kurulu haklı olarak kongre kararı almıyorsa, kayyum da atanmıyorsa, derneği santraldeki birine bırakmayacaklar herhalde. Yetkisiz biri orada oturup da derneği yönetebilir mi? Bu ihtiyari bir görevdir. Ya yönetim kongre kararı alırdı, ya kayyum atanmasını kendisi isterdi. Veya dışarıdan bir üyenin talebiyle kayyum atanırdı. Yeni yönetim geldiğinde yönetimin ihtiyari görevi de biter. Biz derneğin divan başkanıyız, denetlemesi ve diğer organlarıyız. Bir de şirketin yönetimi var. Şirket yönetim kurulunun yargı kararlarıyla ilgisi yok. Bunu atlamayalım. Mahkeme kayyum veya temsilci atamadıktan sonra mevcut yönetim, ihtiyari olarak bu görevi kongre sonuna kadar yapacak.”