SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Infantino’nun çılgın Dünya Kupası planı!

FIFA başkanlığına aday olan UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, seçilmesi halinde Dünya Kupası'nın formatını değiştirecek.

Güncellenme: 14:42, 10/11/2015
Infantino’nun çılgın Dünya Kupası planı!

Sepp Blatter’in patlayan skandal sonrası istifa edeceğini açıklaması ile seçime gidecek olan FIFA’da, başkanlığa aday olan UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, Dünya Kupası’nın formatını değiştireceğini söyledi. UEFA Başkanı Michel Platini’nin de adının skandala karışması sonrasında FIFA başkanlığı için en önemli aday konumunda olan Infantino, seçilmesi halinde Dünya Kupası’nın 40 takımla düzenleneceğini açıkladı.

Avrupa Şampiyonası’nın 16 takımdan 24 takıma çıkmasında da etkin rol oynayan Infantino, 45 yıldır aynı gelenekle devam ettirilen Dünya Kupası’nda da aynı yolu izleyecek. Bu uygulamanın Dünya Kupası’na yeni bir soluk getireceğini belirten Infantino, fikrini şöyle açıkladı:

“Avrupa Şampiyonası’nda bu durumu değiştirmek istediğimizde ‘Turnuvaya sürekli katılan ve asla katılamayacak olan takımlar var. Bu durumu değiştirmeliyiz’ diyerek yola çıkmıştık. Dünya Kupası’nda da benzer bir durum söz konusu… Eleme maçlarının daha heyecanlı geçmesi ve her ülkenin futbol dünyasının en büyük turnuvasında yer alabileceğini bilmesi, rekabeti arttıracaktır. Eğer dünya futbolunun gerçekten gelişmesini istiyorsak, Dünya Kupası’na daha fazla ülkenin katılmasını sağlamalıyız.”

DIŞ HABERLER