SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Savunma zaafı

8 Kasım 2015

Galatasaray’ın Çaykur Rize karşısında sahaya diziliş şekli riskli bir taktik anlayışı içeriyordu. Böylesine zor bir deplasmana bu kadar ofansif bir mantaliteyle çıkmak büyük bir cesaret örneğiydi. Göbekte Selçuk ile Sneijder’in kenarlarda Podolski ile Yasin’in yer aldığı 4’lü orta saha yeterince kırılgandı. Bir bunun üzerine Selçuk ile Hakan’ın sakatlığı eklenince işler sapra sardı.

İlk 20 dakika pek varlık gösteremeyen Rize bir anda oyuna ortak oldu ve gecenin sürpriz performansını sergileyen Mehmet Akyüz’ün golleriyle soyunma odasına hem skor hem psikolojik üstünlükle gitti. Oyunun gidişatı mücadeleyi pek de Cimbom’un kazanacağını gösterir cinsten ilerlemiyordu. Ancak ev sahibi gereksiz bir tedirginlik içine girip, çekilince Galatasaray oyunu rakip sahaya yıktı. Hamza Hamzaoğlu’nun çok önemli bir özelliği var. Sonuna kadar istiyor ve mücadeleyi bırakmıyor. Ayrıca çok iyi şut atabilen oyunculardan kurulu.

Sneijder’in perdeyi açan jeneriklik golü nispet yaparcasına bir vuruş gerçekleştiren Podolski sarı-kırmızılıları ayağı kaldırdı. Bu golden sonra oyunun ritmi bir kez daha el değiştirdi. ve yeniden konuk ebide döndü. Fenerbahçe derbisinden 1 puanı getiren Olcan Adın beklenen golü kaydetti. Dün gece son haftaların en enteresan maçlarından biri oynandı. Bir çok kez el değiştiren mücadele ev sahibinin zaferiyle sonuçlandı. Tam bir futbol gecesiydi. Kweuke’nin golünde Galatasaray defansının güvenilir ismi Chedjou’nun hatası büyüktü. Son anlar rakibinin tüm hatlarıyla üstüne yüklenmesi üzerine yakaladığı fırsatı iyi kullanan ev sahibi altın değerinde bir zafer kazandı.

3 haftadır gol atamayan Rize’nin ağları 4 kez sarsması Galatasaray’ın takım savunmasının ne kadar zaafiyet içinde olduğunu gösterir cinstendi. Bu arada Serkan Çınar’ın oyunun son bölümünde Umut Bulut’u ikinci sarıdan attığı pozisyondaki kararı tam bir skandal. Maçın kaderine etki etmeyen bir hata gibi gözükse de hakemlik açısından  fiyasko.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek