SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Trabzonspor-Gaziantepspor maçından sonra karşılaşma hakemlerinin yaklaşık 4 saat statta tutulması en çok hakem camiasını sarsmış, ciddi protestoların olacağı öğrenilmişti. Hatta o protestonun ilk adımının maçlara 10'ar dakika geç başlamak olacağı da gelen haberler arasındaydı. Bu gelişmeyi ne Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ne de Merkez Hakem Kurulu (MHK) yalanlamadı. Ancak sonraki süreçte işin rengi değişti.

TFF’NİN CEZASI PROTESTOYU ENGELLEDİ

Federasyon disiplin kurulunun Trabzonsporlu yöneticilere tarihin en ağır cezalarını kesmesi, hakemlerin yapacağı protestoya set çekti. Bunda TFF’nin ve MHK'nın üst düzey isimlerinin, “disiplin kurulu en ciddi yaptırımı uyguladı, caydırıcı cezalar verdi. Artık bu işi uzatmanın, kamuoyunda krizi sürdürmenin gereği yok” telkinlerinin çok büyük rol oynadığı ortaya çıktı.

TFF’NİN TAVRI RAHATSIZLIK VERDİ

Hakemler ise bu geri adımdan çok büyük rahatsızlık duydu. Özellikle genç hakemlerin, “Eğer böyle bir zamanda basit bir protesto hakkımızı kullanamayacaksak ne zaman kullanacağız” çıkışını yaptığı, ancak 10 dakikalık geç çıkma kararını uygulama adına ciddi bir organizasyonun hayata geçemediği öğrenildi.

Bunda, MHK'nın mesajını almayan isimlere gelebilecek ‘dinlendirme' yaptırımının çok önemli rol oynadığı belirtildi. Zira, uzun süre dinlendirilecek, gözden düşecek hakemler hem gelecekte vitrine çıkıp kariyer yapma hem de ciddi bir ekonomik kazançtan mahrum kalma durumuyla karşı karşıya kalacaktı.

Çünkü son uygulama ile artık profesyonel hakemlerimiz yaklaşık 30 bin TL dolayında bir aylık kazanca ulaşırken, bu meblağ, yurt dışında görev alınması durumunda daha da yükseliyor.

Fanatik